14/06/2022 | Yazar: Kaos GL

ÜniKuir: “ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması’na karşı yürütülen bu düşmanca politikalara karşı ODTÜ’lü LGBTİ+’ları hiçbir surette yalnız bırakmayacağız.”

“Bu ülkenin LGBTİ+’ları olarak nefrete alışmak istemiyoruz” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Üniversiteli Kuir Araştırmaları ve LGBTİ+ Dayanışma Derneği (ÜniKuir), 10. ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısının ardından dayanışma metni yayınladı. Dernek, ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması’nın yalnız olmadığını hatırlatarak tüm kamuoyunu LGBTİ+’ların yanında olmaya çağırdı:

“ODTÜ’de Cuma günü yaşananlar bir devrin resmidir. Kendi normlarıyla uyuşmayan herkesi cezalandırmaya ant içmiş çürümüş bir sistemin gümbür gümbür gelen değişime karşı son çırpınışlarıdır. Bizler bu ülkenin LGBTİ+’ları olarak bu nefrete alışmak istemiyoruz, tüm kamuoyunu bu zulme ses çıkarmaya, amasız fakatsız LGBTİ+’ların yanında durmaya davet ediyoruz.”

“10. ODTÜ Onur Yürüyüşü’nün haberi bile muktedirleri korkutmaya yetti. ODTÜ Rektörlüğü, 7 Haziran günü öğrenci ve mezunlara gönderdiği bir e-posta ile ODTÜ Onur Yürüyüşü’nün yasaklandığını duyurdu. Kendi öğrencilerine karşı düşmanlaştırma politikasını sürdüren ODTÜ Rektörlüğü bu e-postada ODTÜ mensuplarını LGBTİ+’lara karşı ortak bir nefrete davet etti, LGBTİ+’ları ODTÜ’yü ‘izinsiz yürüyüş merkezi olarak’ lanse etmek ile itham etti. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 34. Maddesini unutmuş olan ODTÜ Rektörlüğüne ilgili maddeyi hatırlatmak isteriz: ‘Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.’”

“Ancak ODTÜ Rektörlüğünün unuttuğu tek şey Anayasa ile güvence altına alınmış toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı değildi. ODTÜ Rektörlüğü, 25 yıldır kampüste örgütlü mücadelesini sürdüren ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması’nın kim olduğunu unutmuş olacak ki e-postasına ‘bir grup öğrenci’ diyerek başlamayı münasip görmüş. Kayyum ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması’nın kim olduğunu hatırlamak istiyorsa bir önceki yürüyüşteki yasaklama kararının hukuksuz olduğunu gözler önüne seren mahkeme evrakını inceleyebilir, arşivlerde kaybettikleri resmiyet dilekçelerini çekmecesinden çıkarıp okuyabilir, ODTÜ’deki LGBTİ+ mücadelesine karşı güç sahiplerinin elindeki sıradan araçlardan biri olduğunu fark edip bu mücadelenin o yokken var olduğunu ve onun devri geçtikten sonra da hiç yılmadan devam edeceğini idrak edebilir. Yarattığı hak ihlallerine karşı açılan davaları kaybetmekten bıkmamış ODTÜ Rektörü hırsından bir anlığına uzaklaşıp derin bir nefes alsa, kim bilir belki ODTÜ’nün kurumsal bütünlüğüne ve imajına zarar veren esas şeyin LGBTİ+’ların barışçıl Onur Yürüyüşleri değil bizatihi kendisinin düşmanlaştırma politikaları olduğunu bile görebilir.”

“Bunların hiçbirinden en ufak bir ders almamayı marifet zanneden ODTÜ Rektörlüğünün hukuka aykırı yasaklama kararı üzerine kampüse davet ettiği polis güçleri, senelerdir barışçıl bir şekilde düzenlenmekte olan ve bu sene onuncusu düzenlenen ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne saldırdı. Hukuka aykırı bu saldırıda 37 arkadaşımız işkence ile gözaltına alındı, katılımcılara plastik mermi ve biber gazıyla saldırıda bulundu. Yapılan saldırı yalnızca kampüs içerisinde sınırlı kalmadı hastanenin önünde dahi devam etti. İşkence ve kötü muameleleri kayıt altına almak isteyenler engellendi, okulun dersliklerine ve kütüphanesine girilerek biber gazı sıkıldı.”

“ÜniKuir olarak kayyumların karşısında, LGBTİ+’ların yanındayız. ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması’na karşı yürütülen bu düşmanca politikalara karşı ODTÜ’lü LGBTİ+’ları hiçbir surette yalnız bırakmayacağız. Biz LGBTİ+fobiye son birkaç yılın modası kayyumlardan önce de aşinaydık, bu nefreti tanıyor, nasıl mücadele edeceğimizi biliyoruz. Bu nefrete boyun eğecek değiliz. Kurumsal bütünlükten bahsedip kendi öğrencileri olan LGBTİ+’ları hedef göstermekten ve kriminalize edip polisin işkencesine teslim etmekten geri durmayanlardan, akademik ve idari personeline karşı baskılarla yıldırma politikası güdenlerden, LGBTİ+’ları ısrarla tanımayanlardan, LGBTİ+’ların barınma haklarını gasp edenlerden, üniversite kaynaklarını kanunsuz yasakların yürütülmesine harcayan güç arsızlarından, LGBTİ+’lara bu zulmü reva görenlerden hesap soracağız.”

“Birlikte kazanacağız”

LGBTİ+ dernekleri, ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısı ve Çanakkale Onur Yürüyüşü’nün hedef gösterilmesine ilişkin ortak açıklamayı dün yayınladı. Polis saldırılarının kınanarak bütün hak örgütlerinin ve savunucularının LGBTİ+’ların insan haklarına saldırıya karşı mücadeleye çağırıldığı ortak metni buradan okuyabilirsiniz.


Etiketler: insan hakları, eğitim
İstihdam