12/08/2017 | Yazar: Kaos GL

İzmir Buca Kent Konseyi, Bursa Kent Konseyi’nin LGBTİ+’ları ve Özgür Renkler Derneği’ni hedef göstermesini kınadı.

Buca’dan hedef gösterilen LGBTİ+’larla dayanışma Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İzmir Buca Kent Konseyi, Bursa Kent Konseyi’nin LGBTİ+'ları ve Özgür Renkler Derneği’ni hedef göstermesini kınadı.

Bursa Kent Konseyi’nin LGBTİ+'ları ve Özgür Renkler Derneği’ni hedef göstermesine karşı İzmir Buca Kent Konseyi açıklama yayınladı.

LGBTİ+'lara yönelik ayrımcılık, nefret söylemi ve şiddete karşı çalışmalar yapan bir Eşitlik Meclisi’ne de sahip Buca Kent Konseyi’nin açıklamasının tam metni şöyle:

“Bursa Kent Konseyi’nin nefret söylemi içeren açıklamasını kınıyoruz”

“Nilüfer Müzik Festivali kapsamında Bursa Özgür Renkler Derneği tarafından düzenlenen ''LGBTİ+'lar Buluşması'' Bursa Kent Konseyinin açıklamasında hedef gösterilmiştir. LGBTİ+'ları sağlıksız ve ahlaksız olarak niteleyerek nefret söylemine varan bu ifadelerin bir Kent Konseyi tarafından kullanılmış olmasını üzüntüyle karşılıyoruz ve kınıyoruz.

“Kent Konseyi Yönetmeliğinin 6. maddesine göre Kent Konseylerinin, ''yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılmasını, hemşehrilik hukuku ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesini, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim anlayışının benimsenmesini sağlamak, katılımcılığı, demokrasiyi ve uzlaşma kültürünü geliştirmek ve sivil toplumun gelişmesine katkıda bulunmak'' gibi görevleri ve sorumlulukları olduğunu hatırlatıyoruz ve yapmış oldukları bu hatayı düzeltmeye davet ediyoruz. Özgür Renkler Derneği ve LGBTİ+ bireyler ile ortak mücadelemizde dayanışma içerisinde olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz.”

İlgili haberler:

“Bizim varlığımız konseylerin çok daha ötesindedir”

Bursa Kent Konseyi LGBTİ+ları hedef gösterdi!

Özgür Renkler, Nilüfer Müzik Festivali’ne çağırıyor


Etiketler: insan hakları, kent hakkı
Nefret