27/02/2018 | Yazar: Kaos GL

Belma Fırat’ın inşa edilen cinsiyeti sorguladığı öykülerinin yer aldığı üçüncü kitabı "Bugün Anne Gibi Değilim" çıktı.

“Bugün Anne Gibi Değilim” raflarda Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kadın Kadına Öykü Yarışması jüri üyelerinden Belma Fırat’ın inşa edilen cinsiyeti sorguladığı öykülerinin yer aldığı üçüncü kitabı "Bugün Anne Gibi Değilim" çıktı.

Belma Fırat’ın üçüncü öykü kitabı "Bugün Anne Gibi Değilim" okuyucu ile buluştu. Fırat, Kaos GL Derneği’nin bu yıl on üçüncüsünü düzenlediği Kadın Kadına Öykü Yarışması’nın da jürisi.

Yazarın Kaos GL’nin Kadın Kadına Öykü Yarışması’nda ödüle değer bulunan öyküleri ile çeşitli derleme kitap ve dergilerde yer alan öykülerinin bulunduğu ilk kitabı “Alışın, Burdayız”’ı, hizaya sokulmak istemeyenleri anlattığı “Kuyuda” isimli öykü kitabı izlemişti. Tüm kitapları NotaBene tarafından yayınlanan Fırat’ın son kitabı inşa edilen cinsiyeti, kadınlığı sorgulayan öykülere yer veriyor.

"İktidarı ifşa eden kadınlar"

Bugün Anne Gibi Değil”in tanıtım bülteninde şu ifadeler yer alıyor:

“Belma Fırat’ın öykülerinde ele aldığı kadınlar, onları kısıtlayan toplumsal cinsiyet temsillerine karşı koymayı bir direniş biçimi olarak algılayan, politik farkındalıklarını cinsel edimlerinin içine taşıyan, cinselliğin toplumsal/siyasi tahakküm biçimlerinin bir arenası olduğunun bilincinde ve bu olguyla yüzleşmekten kaçınmak yerine, aykırı cinsellikleri üzerinden iktidarı ifşa etmeyi seçen kadınlardır.”


Etiketler: kültür sanat
Nefret