27/01/2021 | Yazar: Kaos GL

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün (BÜLGBTİ+) kapısındaki çıkartmalar söküldü, BÜLGBTİ+ açıklama yayımladı.

BÜLGBTİ+: “Açıkça fiziksel şiddet, yaşam alanımıza yöneltilen ciddi bir tehdit” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü (BÜLGBTİ+), kulüp odasının kapısındaki çıkartmaların söküldüğünü duyurdu. 2020 Onur Haftası'ndan kalan LGBTİ+ temalı çıkartmaların hınçla kazındığını belirten Kulüp bu olayın, hem açıkça fiziksel bir şiddet hem de yaşam alanına yöneltilen ciddi bir tehdit olduğunu söylüyor.

BÜLGBTI+ yayımladığı “Alışın, buradayız, gitmiyoruz” başlıklı metnin tamamı şöyle:

“Kulüp odamızın kapısındaki çıkartmalar dün gece oldukça sert bir şekilde kazınarak çıkarılmaya çalışılmıştır. Hınçla kazınan çıkartmalar geçen yılki Onur Haftası'ndan kalma LGBTI+ temalı çıkartmalar olup yaklaşık bir yıldır kulüp kapısında bulunuyorlardı. Kulüp odası kapısına yapılan bu saldırı sadece çıkartmaların kazınmasıyla yeterli kalmayıp aynı zamanda kapı yüzeyinde oldukça derin yarıklar oluşturmuştur.

“Halihazırda ilk kayyumluk dönemiyle yükselişte olan LGBTİ+ fobi pek çok afişimizin yırtılması ve zarar görmesiyle genişlemiş ve cezasızlıktan beslenmiştir.

“Yeni kayyumluk döneminde ise yaşanan bu olayın kampüsümüzde uzun zamandır bulunan sivil polisler ve hisarüstünü abluka alan polislerin güvenli alanlarımıza yaptığı saldırıların mümkün kıldığı baskı ve fobi ortamının sonucu olduğu açıktır. Bu noktada dün gece yaşananlar yeni kayyumluk yönetiminin gelecekteki davranışları konusunda bir başlangıç örneği sayılabilir.

“Kısacası bu olay hem açıkça fiziksel bir şiddet hem de yaşam alanımıza yöneltilen ciddi bir tehdittir. Bizler için önemli bir güven alanı yaratan kulüp odamıza yöneltilen bu vahşi saldırıyı kabul etmiyoruz!

 


Etiketler: insan hakları, eğitim
nefret