20/07/2017 | Yazar: Kaos GL

Bursa’da polis aralarında trans kadınların da olduğu seks işçilerini gözaltına aldı.

Bursa’da seks işçilerine gözaltı ve para cezası Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Bursa’da polis aralarında trans kadınların da olduğu seks işçilerini gözaltına aldı. Seks işçilerine “Kabahatler Kanunu”ndan idari para cezası verildi.

Bursa’da polis 25 kadını “fuhuş pazarlığı” yaptıkları iddiasıyla gözaltına aldı. İkisi trans kadın 25 seks işçisini Merinos kavşağı civarından keyfi bir şekilde gözaltına alan polis, kadınları Emniyet’e götürdü.

Emniyet’teki işlemlerden sonra seks işçisi trans kadınlara Kabahatler Kanunu’ndan 227’şer lira idari para cezası kesildi.

Kartal gazetesinin haberine göre kadınlarla birlikte gözaltına alınan iki erkek hakkında ise Türk Ceza Kanunu 225. maddesi uyarınca “hayasızca hareketler” iddiasıyla adli işlem başlatıldı.

6 ayda 468 bin lira ceza

Doğan Haber Ajansı'na göre Bursa Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği ekipleri, 2017'nin ilk 6 ayında 2 bin 63 seks işçisine 468 bin 52 lira para cezası uyguladı. 58 kişiyi "fuhuşa yer temin ettiği" iddiasıyla gözaltına aldı, 93 evi mühürledi.

Kabahatler Kanunu hakkında

Pembe Hayat ve Kaos GL derneklerinin “Trans Olmak Suç Değildir” broşürüne göre; 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu suç vasfı taşımayan ancak kabahat niteliğinde olup para cezası kesilmesi gerekli fiilleri düzenliyor. Amacına ve hukuka aykırı şekilde bu kanun en çok seks işçilerine karşı kullanılıyor. Kanunun 37. Maddesi ‘rahatsız etme’ başlığı altındadır. Seks işçilerine bu maddeye göre para cezaları kesiliyor.

Broşürde Kabahatler Kanunu uygulamasına karşı yapılabilecekler şöyle sıralanıyor:

“Kabahatler Kanunu kapsamında idari para cezası yazmak isteyen polis memurları sizi bu gerekçe ile karakola götüremez. Kanun kapsamında yazılan idari para cezaları derhal tutanağa bağlanıp size tebliğ edilmeli, bu işlem kabahatin işlendiği iddia edilen yerde yapılmalıdır.

“Ancak uygulamada bu konuda yoğun hak ihlalleri yaşanmaktadır. Polis, idari para cezası yazmak için sizleri zor kullanarak karakollara götürüyor. Bu gibi durumlarda derhal avukatınızla iletişime geçin.

“İdari para cezalarına karşı kesildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde itiraz etmeniz gerekmektedir. İtiraz, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılıyor. İtiraz ederken dava harcı ödemenize gerek yoktur. İtirazı avukatlar aracılığıyla yapmanız takibinin sağlanması konusunda faydalı olacaktır.”

 


Etiketler: insan hakları, çalışma hayatı
Nefret