06/03/2019 | Yazar: Kaos GL

Sağlık hakkına erişimi engellenen trans kadın mahpus Buse için Sağlık Bakanlığı’na faks yazma çağrısı yapıldı.

Buse için Sağlık Bakanlığı’na faks çağrısı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Sağlık hakkına erişimi engellenen trans kadın mahpus Buse için Sağlık Bakanlığı’na faks yazma çağrısı yapıldı.

Fotoğraf: Veysel Mamuk, İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, 2018

Trans kadın mahpus Buse’nin sağlık hakkına erişiminin engellenmesi üzerine bir araya gelen “Buse’nin Arkadaşları”, yarın (7 Mart Perşembe) saat 13.00-17.00 arası Sağlık Bakanlığı'na faks yazma çağrısı yaptı.

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Erkek Cezaevi tutulan trans kadın mahpus Buse, cinsiyet geçiş operasyonu için dava açtı. Mahkeme, Buse’nin geçireceği operasyonun ruh sağlığı açısından zorunlu olduğu hükmüne vardı. Ancak, Adalet Bakanlığı'na yazılan dilekçe sonucunda; Bakanlık cezaevine ‘ameliyat zorunludur ancak aciliyeti yoktur’ diye dönüş yaptığı için Buse’nin hastaneye sevki gerçekleşmiyor. Buse bu sebeple, 31 Ocak’tan beri açlık grevinde.

Mektup kampanyası devam ediyor

Buse ile sağlık hakkına erişiminin engellenmesine karşı mektupla dayanışma kampanyası devam ederken; Buse’nin Arkadaşları Sağlık Bakanlığı’na faks kampanyası çağrısı yaptı. Yarın (7 Mart Perşembe) saat 13.00-17.00 arası Sağlık Bakanlığı'na yollanacak faksın içeriği şöyle:

Bakanlığa faks

"T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI'NA

Tekirdağ F Tipi 2 nolu Cezaevi idaresi tarafından Kasım 2018'de Bakanlığınıza yazılan ve "izin kararı kapsamında yapılacak operasyonların ücretinin nasıl karşılanacağını" içeren müzekkereye vereceğiniz yanıt, cezaevinde ameliyat olmayı bekleyen bir trans kadın için hayati önem arz etmektedir. Ameliyat hakkı için 31 Ocak'tan beri açlık grevinde olan ve tek isteği mahkeme kararının uygulanması olan bir mahkumun ruhsal ve bedensel sağlığı tam olarak Bakanlığınızın gündemi olmalıdır. Bu sebepten tarafınızca ivedilikle Tekirdağ F Tipi 2 nolu Cezaevi idaresine ameliyatların Bakanlığınızca karşılanacağına ilişkin cevap yazılmasını arz ve talep ederim.

İsim soyisim

İmza”

Ne olmuştu?

Grup, Buse’nin yaşadıklarını ise şöyle özetliyor:

“Tekirdağ F Tipi 2 nolu Cezaevinde bulunan trans mahpus Buse, ameliyat hakkı engellendiği için 31 Ocak'tan beri açlık grevinde! 

Buse, bir trans kadın mahpus olarak erkek cezaevinde tek başına kalmakta ve hiç bir sosyal faaliyetten faydalanamamaktadır. Buse'nin bir kadın cezaevine sevk edilip insan onuruna ve infaz hukukunun temel felsefesine uygun olarak infaz sürecini tamamlaması için cinsiyet uyum ameliyatlarını olması gerekmektedir. 

“Buse için 2017 yılında Tekirdağ 1. Asliye Hukuk Mahkemesi 2016/59 E.-2017/343 K. sayılı kararıyla "cinsiyet geçiş ameliyatları ruh sağlığı açısından zorunlu olduğu gerekçesiyle" ameliyat izin kararı verilmiştir. Bu izin kararı sonrası yapılması gereken Buse'nin bir eğitim araştırma hastanesine sevk edilmesiyken; Buse yaklaşık 1 buçuk yıldır cezaevi idaresi, savcılık ve Bakanlıklarca oyalanmaktadır. 1 buçuk yıldır süren çeşitli hukuksuzluklara son olarak bürokratik engeller de eklenmiştir. Mahkemenin verdiği kararla eğitim araştırma hastanelerinde ücret ödemeksizin ameliyat olabileceği aşikarken, cezaevi idaresi tarafından Sağlık Bakanlığı'na bir müzekkere yazılmış ve Buse'nin ameliyatlarının Bakanlık tarafından karşılanıp karşılanmayacağı sorulmuştur. 2018 Kasım sonunda yazılan bu müzekkereye 3 ay geçmesine rağmen Sağlık Bakanlığı tarafından bir yanıt verilmemiştir! Sağlık Bakanlığı Buse'nin sesini duymamakta ısrarcıdır. Bizler, Buse'ye ses oluyor ve ameliyat hakkının engellenmesine karşı çıkıyoruz! 7 Mart Perşembe günü saat 13.00-17.00 arası Sağlık Bakanlığı'na Buse'nin sesini duyuralım!”

İlgili haberler:

Trans kadın mahpus Buse, sağlık hakkına erişim için “ölüm orucunda”!

“Adalet Bakanlığı Buse’nin yasal hakkını gasp ediyor”

Buse’ye mektup yazdın mı?

Trans kadın mahpus Buse ile dayanışma çağrısı!

Bu akşam #BuseyeSesVer!

Trans kadın mahpus Buse, yeniden “ölüm orucunda”!

Trans kadın mahpus Buse için Birleşmiş Milletler’e başvuru


Etiketler: insan hakları, sağlık
Bayram