08/01/2023 | Yazar: Kaos GL

Kadınlar Birlikte Güçlü, Kadıköy’de eylem yaptı.

“Canımızı zor kurtarıyoruz biz o ‘kutsal’ ailelerden” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraflar: Sendika.org

“Kadınların isyanı değiştirecek” diyerek mahalle mahalle çağrıda bulunan Kadınlar Birlikte Güçlü, bugün (8 Ocak) Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskelesi önünde bir araya geldi.

Çeşitli mahallelerde kadınlardan toplanan talepler meydanda okundu. Taleplerin yazıldığı parça parça pankartlar alanda birbirine dikildi.

Açıklamadan satır başları şöyle:

*“2022’yi ardımızda bıraktık. Kolay bir yıl olmadı. Peki 2023’e nasıl girdik? Ayrımcı bir anayasa değişikliği tartışmasıyla girdik! Bu anayasa teklifi din üzerinden anayasa şekillendiriyor, kadınları başörtülü-başörtüsüz diye ayırıyor, halbuki mücadelemiz de haklarımız da ortak!”

*“Bu ülkenin dört bir yanında aile yürüyüşleri adı altında nefret yürüyüşleri düzenlendi. Nefretin örgütlenmesinin önüne barikatlar çekmeyen, tam tersi ayrımcılığı destekleyen, ayrımcılığın, nefretin önünü açan devlet ve onun uygulayıcısı olan kolluk; 2022’de de bedenlerimiz, haklarımız, hayatlarımız için mücadele eden, sokakları dolduran biz kadın ve LGBTİ+ların önüne barikat çekti, bizleri gözaltına aldı”

canimizi-zor-kurtariyoruz-biz-o-kutsal-ailelerden-1

*“O kutsal diye korumaya çalıştıkları, içinden LGBTİ+ları dışlamaya çalıştıkları ailede neler mi oluyor? Her gün çocuklar istismar ediliyor, hem de en yakınları tarafından. Fail erkekler değil, açığa çıkaran gazeteciler suçlu ilan ediliyor. Kız çocukları 12-13 yaşında evlendiriliyor, 14 yaşında hamile kalıyor. Sizin aile dediğiniz bu. Her gün kadınların emeği sömürülüyor, şiddete uğruyor, öldürülüyor. Trans çocuklar trans oldukları için aileleri tarafından reddediliyor, evsiz bırakılıyorlar. Canımızı zor kurtarıyoruz biz o ‘kutsal’ ailelerden. 2022 ‘aile’ diyerek kollanan şiddetle, sömürüyle, istismarla mücadeleye devam ettiğimiz bir yıl oldu. 2023 bu şiddeti meşrulaştıran düzeni isyanımızla değiştirdiğimiz yıl olsun!”

*“2023’e girerken devletin bizzat kendi eliyle büyüttüğü, utanmadan Anayasa’ya koymaya çalıştığı homofobik, transfobik nefret can almaya devam ediyor. Daha birkaç gün önce İzmir’de trans arkadaşımız Ecem Seçkin boğazından bıçaklanarak öldürüldü. Bu ilk değil, tesadüf de değil! İzmir Alsancak’ta trans seks işçileri yaşadıkları mahallede polislerin, bekçilerin sürekli baskısına, şiddetine, keyfi uygulamalarına maruz kalıyor. Kolluk onları şehirden sürmek için sürekli taciz ediyor. Ama her ne hikmetse şiddete maruz kaldıklarında polis, bekçi ortadan kayboluyor! Şaşırmıyoruz, ama çok öfkeliyiz. Trans cinayetlerine karşı hep birlikte SES ÇIKARIYORUZ!

*“Yine bu hafta içerisinde Diyarbakır’da Cemre trans olduğu için saldırıya uğradı, hastanede doktorlar transfobiyi sürdürdü, tedavisini yapmayı reddetti. Bunun sorumlusu, bu Anayasa değişikliği teklifini getirenler, onaylamayı düşünenler, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkanlar, Onur Yürüyüşlerini yasaklayanlar, bize varlık hakkı tanımamak üzerine kurulu devletin ta kendisi! Öyle ki ülkede açıkça nefret suçu işleyen Diyanet İşleri Başkanı değil, bu nefret suçuna karşı söz söyleyen baro yargılanıyor.

* “Biz kadınlar şimdiye kadar sokaklarda, isyanla mücadeleyle kazandığımız haklarımızı alacağımız bir yıla adım atıyoruz. Bu yıl bir kişi daha eksilmediğimiz, serbest bıraktığınız tüm katillerin ve meşrulaştırdığınız erkek şiddetinin hesabını verdiğiniz bir yıl olacak. Bu yıl tüm tutsak kadınları özgürlüklerine kavuşturduğumuz, bu yıl İstanbul Sözleşmesi’nin bir seçim vaadinden fazlası olması için mücadele edeceğimiz bir yıl olacak. Tüm kadınları, haklarımız, özgürlüğümüz, hayatımız için 2023’te mücadelenin kadın dayanışmasının ve bu kalabalığın bir parçası olmaya çağırıyoruz. Yola çıkarken dediğimiz gibi tek başına olmaz kadınlar birlikte güçlü!


Etiketler: kadın, nefret suçları, aile
İstihdam