10/08/2017 | Yazar: Kaos GL

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen: ‘Cinsiyet rollerini değiştirilemez kabul etmekten vazgeçmek zorundayız’

Çankaya Belediyesi ‘Baba Destek Eğitim Programı’ protokolü imzaladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen: “Cinsiyet rollerini değiştirilemez kabul etmekten vazgeçmek zorundayız”

Çankaya Belediyesi, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Belediye bugün, aile içinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, demokratik davranışların gelişmesi ve şiddet içeren davranışların değiştirilmesini hedeflediği  “Baba Destek Eğitim Programı” protokolünü imzaladı.

Çankaya Belediye Kadın Sığınma Evi ve Kadın Danışma Merkezi hizmetlerini sürdürürken, Ankara Barosu ile bir arada yürüttüğü Gelincik Projesi ile şiddet mağduru olan kadınlara hukuki destek sağlıyor.  Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği ile işbirliği yapmaya başlayan Çankaya Belediyesi aynı zamanda Kaos GL ve Pembe Hayat Derneği ile “Türkiye Belediyelerinde Eşitlik Politikalarının Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında birlikte çalışıyor.

Çankaya Belediyesi Başkanlık Salonu’nda imzalanan protokol öncesinde, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında Çankaya Belediyesi’nin toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda önemli çalışmalara imza attığını hatırlatan Taşdelen, kadına ve erkeğe biçilen rollerin değiştirilmesinin toplumu dönüştüreceğinden, toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmadan eşit ve özgür bir dünyanın kurulamayacağından bahsetti.

“Şiddet döngüsünü tersine çevirmek zorundayız”

Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen konuşmasını şöyle sürdürdü: “Evinizde nasıl yaşar, çocuklarınıza nasıl davranırsanız öyle bir toplum vaat edersiniz. Bu anlamda babalara da çok büyük rol düştüğü aşikar, bu anlamda bu protokol çok önemli. Öğretilen roller eşitsizliği üretiyor. Anne ve babaya biçilen roller bugün yaşadığımız eşitsizliğin kaynağını oluşturuyor. Bu anlamda son on beş yılda yaşanan, topluma dayatılan toplumsal cinsiyet rolleri, temelinde laiklik olan Atatürk aydınlanmasına da çok büyük darbe vuruyor. Cumhuriyet’le bir rövanş mücadelesi verenler aslında bunu toplumsal hayatın her alanında yapmakta ve bu anlamda kadına sadece anne rolü biçen, babaya her şeye hükmeden bir rol biçen, çocukların eğitimlerini eşitsiz koşularda sağlayan ve laik, çağdaş eğitimden uzak nesiller yetiştiren bir anlayış maalesef toplumu içinde bulunduğumuz bu çıkmaza getirdi. Bu rolleri kutsamak, değiştirilemez kabul etmek değil, erkek egemen sistemi ve şiddet döngüsünü tersine çevirmek zorundayız.  Bu imzaladığımız protokolde bunun için önemli bir adım.”

Ekim ayında başlaması planlanan eğitim ücretsiz olacak

Belediyenin imzaladığı “Baba Destek Eğitim Programı” protokolü,  babaya destek vererek çocuğun gelişimine katkı bulunmak üzere yüz yüze eğitimlerle gerçekleşecek. Ekim ayının ilk haftasında başlayacak olan eğitimler ücretsiz olacak. Eğitimin 3-6 ile 7-11 yaşları arasında çocukları olan babalara yönelik, 15’er kişilik baba gruplarıyla, haftada 1 gün, 2-2.5 saatlik, 10-13 oturum halinde uygulanması planlanıyor.


Etiketler: insan hakları, aile
Nefret