21/06/2014 | Yazar: Ömer Akpınar

CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanlığı için çatı aday olarak gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, eşcinsellerin ‘çok özel bir grup olduğunu’ belirterek ‘dinî duyguların’ altını çizdi.

Çatı aday İhsanoğlu: Homofobi evrensel bir mesele değil Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanlığı için çatı aday olarak gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, eşcinsellerin “çok özel bir grup olduğunu” belirterek “dinî duyguların” altını çizdi.
 
İhsanoğlu: Homofobi ne demek?
 
İslamofobiyle mücadele üzerine geçen yıl Al Jazeera’ya konuşan İslam İşbirliği Teşkilatı eski Genel Sekreteri, sunucu Jane Dutton’ın eşcinsellerin insan haklarıyla ilgili sorusuna kaçamak bir yanıt verdi. “Homofobi” kelimesinin ne anlama geldiğini soran İhsanoğlu, eşcinsellerin “çok özel bir grup olduğunu” söyleyerek eşcinsellerin maruz kaldığı baskı ve zulümleri ciddiye almadı.
 
“Bu evrensel bir mesele değil”
 
Sunucunun İhsanoğlu’nun “hepimiz aynı gezegenden geliyoruz” sözlerini hatırlatması üzerine çatı aday, homofobinin “evrensel bir mesele olmadığını” belirterek Vatikan’ın eşcinsellerin hak ve özgürlüklerine dair çekincelerine dikkat çekti.
 
“Müslüman toplumlarda bu tür meseleler oldukça çetrefil ve problematik”
 
İhsanoğlu, dinî duyguların Batı’ya kıyasla daha güçlü olduğu, dinin toplum üzerindeki etkisinin fazla olduğunu söylediği Müslüman toplumlarda “bu tür meseleler”in “oldukça çetrefil ve problematik” bir hale geldiğini ifade etti.
 
“Siyaset ve din birbirlerinin alanına hükmetmemeli”
 
Müslüman dünyanın önündeki zorluğun din ve toplumsal meseleler arasında bir denge kurmak olup olmadığı sorusu üzerine çatı aday, esas zorluğun siyaset ile dinin birbirlerinin alanına hükmetmelerine engellemek olduğunu belirtti.
 
“Evrensel insan haklarını destekleyen biri olarak hatırlanmak isterim”
 
İslam İşbirliği Teşkilatı’ndaki görevinin ardından nasıl bir miras bırakmış olacağı sorusu üzerine ise İhsanoğlu, özellikle evrensel insan hakları, demokrasi ve her türlü ifade özgürlüğünü destekleyen biri olarak hatırlanmak istediğini söyledi.
 
İhsanoğlu’nun röportajının tamamına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

Etiketler: yaşam, siyaset
Nefret