08/08/2017 | Yazar: Kaos GL

Gazeteler olayı ‘cinayetin nedeni eşcinsellik’ ifadeleriyle gördü.

Cinayetin nedeni eşcinsellik değil! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Antalya’da Orhan M., arkadaşı Tuncer Ş.’den internetten tanıştığı Ümit S. ile buluşmasını istedi. Buluştukları eve gitti. Evde Orhan M. ve Ümit S. karşılıklı bıçak çekti. Orhan M. hayatını kaybetti. Ümit S. tutuklandı. Gazeteler olayı “cinayetin nedeni eşcinsellik” ifadeleriyle gördü.

Antalya’da 35 yaşındaki Orhan M., eşcinsel arkadaşlık ve partner sitesinden Ümit S. İle tanıştı. Cumhuriyet Savcısı’nın hazırladığı iddianameye göre Orhan M., sosyal ağ uygulaması üzerinden Ümit S. ile karşılaştı. Bir süre mesajlaşan Orhan M. ve Ümit S. arasında küfürleşmeye varan tartışma yaşandı.

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre Orhan M., “Aslan avının peşine düşmez, avının gelmesini bekler. Ben de pusuya yatarak kana susamış şekilde seni bekleyeceğim” diye mesaj attığı Ümit S. hakkında bilgi topladı. Sonra da arkadaşı Tuncer Ş.'den, internet üzerinden Ümit S. ile tanışıp eve getirmesi için talepte bulundu.

Tuncer Ş. de 'Koray' adını kullanarak site üzerinden ulaştığı Ümit S. ile mesajlaşmaya başladı. Sonra da onunla buluşup evine gitti, ardından Orhan M.'ye bilgi verdi.  Orhan M. de eve giderek usturayla Ümit S.'ye saldırdı. Ümit S. de yanında taşıdığı sustalı bıçakla Orhan M.'yi öldürdü, Tuncer Ş.'yi de yaralayıp kaçtı.

“Benzer olay örüntüsü ile karşılaşıyoruz”

Basına yansıyan olaya ilişkin görüşlerine başvurduğumuz Kaos GL Derneği’nden Umut Güner, “Eşcinsel ve biseksüel erkeklere yönelik işlenen nefret suçlarının birçoğunda bu olay örüntüsü ile karşılaşıyoruz” dedi ve ekledi:

“Eşcinsel ve biseksüel erkekleri ifşa etme tehdidiyle ya da polismiş gibi davranarak, gasp edebiliyorlar. Burada yaşanan durumun ne olduğunu tam olarak bilmemiz mümkün değil ancak olay örüntüsünden anladığımız kadarıyla failin kendini savunmaya çalıştığı güçlü bir ihtimal. Eğer olaylar başka türlü gelişseydi sanığın kendisini ‘ters ilişki teklif etti’ diyerek savunmaya çalıştığı bir durumla da karşılaşabilirdik.”

Basında “Cinayetin nedeni eşcinsellik” haberleri yer aldı

Aralarında Akdeniz Manşet, Akdenizde Yeni Yüzyıl, Antalya Gündem gazetelerinin yer aldığı yerel ve Hürriyet, Cumhuriyet gazetelerinin yer aldığı ulusal basın yaşananları Doğan Haber Ajansı’ndan aldıkları aynı haberle gördü. Haberlerde “Cinayetin nedeni borç- alacak değil, 'eşcinsellik' çıktı” ifadeleriyle eşcinsellik kriminalize edildi.

Duruşmada ne oldu?

İddianamenin kabul edilmesinden sonra Ümit S. hakkında “haksız tahrik altında Orhan M.'yi öldürmek, Tuncer Ş.'yi de öldürmeye teşebbüs” suçundan ömür boyu hapis istemiyle dava açıldı. Antalya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık Ümit S. ile taraf avukatları katılırken, şikayetçi Tuncer Ş. duruşmaya gelmedi.

Sanık Ümit S. savunmasında, ölen Orhan M. ile daha önce hiç yüz yüze gelmediklerini, internet üzerinden kendisini tehdit ettiğini söyledi. Orhan M. ve Tuncer Ş.'nin kendisine tuzak kurarak eve götürdüğünü söyleyen sanık Ümit S., “Orhan M. beni usturayla elimden yaraladı. Tuncer Ş. ise koluyla boğazımı sıktı. Bana tecavüz edip öldüreceklerinden korktuğum için bıçak kullandım. Tuncer Ş.'den şikayetçiyim” dedi.

Duruşmada tanık olarak dinlenen B.K. adlı kişi de ölen Orhan M.'nin kendisine Ümit S.'nin fotoğrafını gösterip, “Bu kişiyi arıyorum, öldüreceğim” dediğini söyledi.

Mahkeme heyeti müşteki sanık Tuncer Ş.'nin ifadesinin alınması için duruşmayı erteledi.


Etiketler: insan hakları
Nefret