18/09/2023 | Yazar: Kaos GL

Türkiye Psikiyatri Derneği, LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı söyleme karşı yayımladığı açıklamada ayrımcılığın toplumdaki olumsuz etkilerine dikkat çekiyor.

“Cinsel kimliğe yönelik ayrıştırıcı yayınlar toplum sağlığını ve güvenini tehdit etmekte” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Türkiye Psikiyatri Derneği LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı söyleme karşı açıklama yayımladı. “Cinsel kimliğe yönelik ayrıştırıcı, hedef gösterici yayınlar toplum sağlığını ve güvenini tehdit etmektedir” diyen dernek bu söylemin toplumsal barışı bozduğunu da belirtiyor.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Son zamanlarda giderek artan şekilde cinsel kimlik çeşitliliklerine yönelik toplumsal barışı bozucu, ayrıştırı, dışlayıcı ve hedef gösterici ifadelerin kullanıldığı yayınlara şahit olmakta, bu durumu büyük bir endişe ve üzüntü ile izlemekteyiz. Ruhsal sağlığı tehdit eden ve bilimsel hakikatle bağdaşmayan bu tür yayınların kamuoyunda kontrolsüz şekilde paylaşılması toplumsal ayrışmayı artırmanın yanı sıra şiddet ve çatışma dilini güçlendirmekte, yaşam ve insan hakları temelinde tüm toplumu tehlikeli bir sürece sürüklemektedir.

“Başta çocuklar olmak üzere toplumun tüm kesimleri için sağlıklı ve güvenli gelecek bilimsel hakikatin ışığında, çeşitliliklerin zenginlik olarak yaşandığı, eşitliğe ve dayanışmaya önem veren toplumsal kültürün gelişmesi ile mümkündür.

“Ruhsal sağlığı ve toplumsal barışı bozucu bilim dışı bu tür yayınların engellenmesi için kurumları göreve; ayrımcılığın toplumun tüm kesimlerinde önemli olumsuz etkilerinin olacağını hatırlatarak kamuoyunu dikkatli ve özenli olmaya davet ediyoruz.”


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, sağlık, sağlık hakkı
İstihdam