15/09/2017 | Yazar: Kaos GL

"MEB’in hazırladığı müfredat, aile yaşamını kutsuyor, kadını yok sayan politikaları, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerini meşrulaştırıyor’

Cinsiyetçi ve heteroseksist müfredata karşı sesler yükseliyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

"MEB’in hazırladığı müfredat, aile yaşamını kutsuyor, kadını yok sayan politikaları, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerini meşrulaştırıyor”

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla, dini referanslara göre hazırlanan cinsiyetçi, heteroseksist ders müfredatlarına itirazlar artıyor. Eğitimciler, veliler ve öğrenciler yeni müfredatlardan rahatsız olduğunu sosyal medya aracılığıyla ifade ediyor. Sendikalar ve dernekler ise hazırladıkları raporlarla bilimdışı, cinsiyetçi müfredatı gözler önüne seriyor.

Sosyal medyada #CinsiyetçiMüfredataHayır hashtagi ile başlatılan kampanya, cinsiyetçi, heteroseksist uygulamalara ve müfredata dikkat çekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), sene başında kamuoyu ile paylaştığı evrimsel biyolojinin ortaöğretim müfredatında yer almayacağını bilgisi ile başlayan bilimdışı eğitim müfredatına karşı tepkiler, müfredatın cinsiyetçi olduğu tartışmaları ile birlikte sürüyor.

“Heteroseksist müfredata hayır”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) 3 No’lu İstanbul LGBTİ+ Komisyonu sosyal medya hesabından heteroseksist müfredata dikkat çekti. Komisyon, “Heteroseksist müfredata hayır” sloganıyla cinsiyetçi ve bilimdışı eğitim müfredatının aynı zamanda LGBTİ’leri dışarıda bıraktığının altını çizdi.

 

MEB LGBTİ’leri yok sayıyor: “İnsan fıtratı gereği karşı cinsle birlikte yaşamaya muhtaç”

Halkevci Kadınlar bu harekete, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı ders kitaplarından alıntıladıkları, heteroseksist, cinsiyetçi vurguları görselleştirerek dâhil oldu.

Halkevci Kadınlar hesabının paylaştığı görsellerden biri, “Ailede eşlerin görevi” ünitesinden. Bu ünitede, erkeklerin güç ve kuvvet yönünde daha ileride olduğu iddia ediliyor ve ailenin birinci derece sorumluluğunun erkeklerde olduğunu ileri sürüyor. Ayrıca “eşleri birbirine bağlayan değerler” başlığı altında, insanın fıtratı gereği karşı cinsle birlikte yaşamaya muhtaç olduğu iddia ediliyor. Halkevci Kadınlar’ın hazırladığı bu görseller, “LGBTİ’leri yok sayan müfredatı kabul etmiyoruz” diyor.

 

Eğitim-Sen: “MEB, geleneksel kadınlık rollerini İslami kurallar ile meşrulaştırmaya çalışıyor”

Eğitim-Sen, “2016 Yılsonu Eğitimde Cinsiyetçilik Raporu”nda okullarda çocuk istismarının arttığına dikkat çekiyor. Rapora göre,  Ocak 2016- Aralık 2016 tarihleri arasında 368 kız çocuğu cinsel istismara uğradı. Cinsel istismarların % 59’u ise okullarda yaşandı. Eğitim-Sen’in hazırladığı rapor, MEB’in geleneksel kadınlık rollerini İslami kurallar ile meşrulaştırmaya çalıştığını, bu vasıta ile toplumsal cinsiyet rollerini sürdürdüğünü ve eğitimin en önemli unsuru olan ders kitaplarıyla, aile yaşamını kutsadığını kadını yok sayan politikaları, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerini meşrulaştırıldığına dikkat çekti. 

Eğitim-Sen’in bir diğer raporu olan “2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Başında Eğitimin Durumu”, eğitimin laik, bilimsel ilkeler doğrultusunda verilmesine, demokratik ve kamusal yönünün geliştirilmesine özen gösterilmediğini ortaya koyuyor. 


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret