28/02/2020 | Yazar: Kaos GL

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği cinsel şiddet sonrası hayatta kalanları desteklemeye odaklanan bir kaynak olan csdestek.org’u online erişime açtı.

csdestek.org yayımda! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, cinsel şiddet sonrası ulaşılabilir destek hizmetlerini görünürleştiren ve şiddet sonrası faydalanılabilir bilgileri güçlendirici bir dille aktaran csdestek.org sitesini online erişime açtı.

csdestek-org-yayimda-1

Sitenin tanıtımını 27 Şubat’ta İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’nda gerçekleştiren dernek cinsel şiddet yaşayanların hakları ve ihtiyaçlarını vurgulayan bilgiler paylaştı ve kamuoyu ile otoriteleri sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

csdestek-org-yayimda-2

Türkiye’de ilk defa sadece cinsel şiddete maruz bırakılanlara hitap eden ve cinsel şiddet sonrası hayatta kalanları desteklemeye odaklanan bir kaynak olarak ortaya çıkan csdestek.org’da destek sistemi anlatılıyor, şikayet mekanizmaları, başvuru süreçleri ve özyardım hakkında ayrıntılı bilgiler sunuluyor.

csdestek.org’dan nasıl yararlanabiliriz?

csdestek.org cinsel şiddetten hayatta kalanların ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmıştır. Cinsel şiddet ya da cinsel istismardan hayatta kalanları bilgilendirmeyi amaçlıyor.

csdestek.org farklı cinsel şiddet türleri sonrasında destek arama, şiddeti bildirme süreci, şiddet sonrası bizi zorlayan süreçlerle baş edebilme gibi konuların yanı sıra İstanbul'da cinsel şiddetten hayatta kalanlara hizmet sağlayan kurumların iletişim bilgileri ve hizmet alanlarını içeren İstanbul Birimler Haritası’nı içeriyor.

csdestek-org-yayimda-3

Şiddet sonrası hizmet sağlayan kurumlarla görüşülerek hazırlanan İstanbul Birimler Haritası’ndan cinsel şiddet ve cinsel istismar durumlarında başvurulabilecek adli kurumlar, sosyal hizmet merkezleri, sivil toplum kuruluşları, sağlık kurumları, emniyet birimleri, telefon hatları ve üniversitelerin komisyon, birim ve komiteleri hakkında detaylı bilgi edinilebilir. Bu kurumların hizmet alanları, iletişim bilgileri ve çalışma saatlerine de harita üzerinden ulaşılabilir.

csdestek-org-yayimda-4

csdestek.org cinsel şiddet ve cinsel istismar konusunda ihbar veya başvuru yapmak için değil, hayatta kalanların başvuru ve şiddet sonrası şifa bulma sürecini kolaylaştırmak için hazırlandı.

Siteye buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: insan hakları, yaşam
nefret