01/09/2017 | Yazar: Kaos GL

Cynthia Enloe, tutuklu hak savunucusu İlknur Üstün’e yazdığı mektupta, Üstün ile tanışmalarını anlattı.

Cynthia Enloe’dan İlknur Üstün’e mektup Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Feminist akademisyen ​Cynthia Enloe, tutuklu hak savunucusu İlknur Üstün’e yazdığı mektupta, Üstün ile tanışmalarını ve Üstün’ün çalışmalarını anlattı.

Feminist akademisyen Cynthia Enloe, tutuklu insan hakları savunucusu İlknur Üstün’le dayanışmak için mektup yazdı. Enloe, Kadın Koalisyonu’nun websitesinde yayınlanan dayanışma mesajında İlknur ile tanışma hikayelerini anlattı. Mektubun tamamı şöyle:

“Sevgili İlknur, sana en sıcak sevgilerimi gönderiyorum. Hep aklımdasın.

“Seninle ilk kez 2003’te tanışmıştık. Benim Türkiye’ye ilk gelişimdi. Ne harika bir ev sahibiydin, birlikte Ankara’yı ne güzel gezmiştik. Heyecanlı konuşmalarımız dün gibi aklımda. Türk tarihine ve Türkiyeli kadınların birbirlerinden farklı hayatlarının karmaşıklığına yeni bir gözle bakmama sebep olmuştun.

“Özellikle Anıtkabir ziyaretimizi ve büyüleyici Çanakkale görüntülerini hatırlıyorum. Hayatımda ilk kez, meşhur 1. Dünya Savaşını bambaşka bir açıdan, sarp kayalıklarda savaşanların gözünden canlandırabilmiştim zihnimde. Senin yorumlarınla bu izlenimler birleştiğinde öyle bir etki bırakmıştı ki bende, bir sonraki yıl, European Women’s Studies Journal’ın özel sayı temasına yazdığım yazının odak noktası, Çanakkale sergisi olmuştu. O yazı, İngiltere ve Amerika’da yeni çıkan son kitabım The Big Push’a da girdi. Ve tabii ki SEN, oradasın, her bir sayfada.

“ODTÜ’de yapılan bir konferans için Ankara’ya geldiğimde daha uzun konuşma fırsatı bulmuştuk. Sen yine bana geniş zaman ayırmıştın. Birlikte kahvaltı edişimizi ve senin beni o küçük, aydınlık yayınevi ofisine götürdüğünü, orada çalışma arkadaşlarınla tanıştırdığını hatırlıyorum.

“İlknur, senin insanları bir araya getirme çabanı, cömert ruhunu ve hayat dolu merakını düşündüğümde, senden bir şeyler öğrenme fırsatı bulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.”

İlknur Üstün kim ve neden hapiste?

İnsan hakları savunucularının korunması programı kapsamında toplantılar yapmak üzere Büyükada’da bir araya gelen on iki insan hakları savunucusu 5 Temmuz tarihinde gözaltına alındı. İnsan hakları savunucularının gözaltına alındığı saatler sonra öğrenildi, bir gün boyunca nerede tutuldukları bilgisine ulaşılamadı ve süreçten aileleri dâhil hiç kimse bildirilmedi. Soruşturmayı yürüten savcı gözaltına alınan hak savunucuları için 11 Temmuz’da ikinci kez yedi günlük ek gözaltı süresi aldı. Gözaltına alındıktan on üç gün sonra, 18 Temmuz’da mahkemeye çıkarılan insan hakları savunucularından Nalan Erkem, Şeyhmuz Özbekli, Nejat Taştan ve İlknur Üstün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Savcılığın itirazı üzerine serbest bırakılan 4 kişi için 21 Temmuz’da çıkan yakalama kararının ardından Nalan Erkem ve İlknur Üstün tutuklandı. İlknur şu an Sincan Cezaevi’nde.

İlgili haber ve yazılar:

Biz de İlknur Üstün’e tanığız!

Sanki hayatımda bir şey eksik

Sana tanığım, bütün bu sürece tanık olacağım

 


Etiketler: insan hakları
Nefret