01/07/2018 | Yazar: Kaos GL

Dakika dakika İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde yaşananları aktarıyoruz.

Dakika dakika İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Dakika dakika İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde yaşananları aktarıyoruz.

İstanbul Valiliği bu yıl dördüncü kez İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü yasakladı. Onur Haftası Komitesi, “Yirmi altı yıldır olduğu gibi bu yıl da aynı azimle Onurlu Yürüyüşümüzü gerçekleştireceğimizi basına ve kamuoyuna duyurur ve her lubunyanın bir Onur Yürüyüşü olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz” diyerek 18.00’de Taksim çağrısını yineledi.

Yürüyüş öncesi İstanbul Emniyet Müdürlüğü kapatılacak yolları açıkladı.

İşte dakika dakika yürüyüşte yaşananlar…

01.35: Yürüyüşte gözaltına alınan kişi sayısının 11 olduğu açıklandı. Gözaltına alınan herkes sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldı. 

20.30: Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısında beş kişi gözaltına alındı. LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, üç kişinin Mis Sokak, bir kişinin Cihangir ve bir kişinin de Galatasaray'dan gözaltına alındığını açıkladı.

20.10: Mis Sokak ve Odakule’nin ardından Cihangir’de de LGBTİ+ Onur Yürüyüşü basın açıklaması okumak için bir araya gelenlere polis, köpekleri de kullanarak saldırdı. Polis, Cihangir'de kafelerdekilere "Dağılın" anonsu yaptı. Saldırıda gözaltına alınanlar var.

Fotoğraflar: Jurnal Sokak, Gözde Demirbilek / Kaos GL

19.38: Polis Mis Sokak’ta bekleyenlere saldırdı ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Sokak, polis ablukası altında.

19.00: Polis saldırısının ardından Odakule’nin arkasında basın açıklaması okundu.

18.40: Polis; Mis Sokak’ta basın açıklamasının ardından ara sokaklarda Onur Yürüyüşü yapan yüzlerce kişiye biber gazı ve copla saldırdı. Yürüyüşçülere, “Burayı boşaltın” diye anons geçiyor. Yürüyüşçüler, "Susma, haykır eşcinseller vardır" sloganı atıyor.

18.20: Mis Sokak’ta basın açıklamasının ardından Onur Yürüyüşü ara sokaklarda devam ediyor.

18.10: Mis Sokak'ta LGBTİ+ Onur Yürüyüşü basın açıklaması okundu: Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz! 

17.40: Mis Sokak’ta LGBTİ+ onur yürüyüşçüleri, “Nerdesin aşkım” ve “Aşk, aşk hürriyet; uzak olsun nefret” sloganları atıyor.

Fotoğraflar: Gözde Demirbilek / Kaos GL

17.38: İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, 18.00’de Mis Sokak’ta basın açıklaması okunacağını söyledi. Mis Sokak’ta toplanma başladı.

Fotoğraflar: Gözde Demirbilek / Kaos GL

17.35: İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, Taksim Meydandan Tarlabaşı’na doğru 30 kişilik bir gruba polisin plastik mermi ile saldırdığını duyurdu.

16.40: Polis, İstiklal Caddesi ve ara sokaklarında renkli kıyafet, şort giyen kişileri engelliyor. Alandaki LGBTİ+ aktivistleri, “Polis LGBTİ+ kontrolü yapıyor. LGBTİ+ olduğunu düşündüğü kişilere, ‘Buradan gidin’ diyor” cümleleriyle yaşananları aktarıyor.

Polis geçtiğimiz yıl da benzer bir ayrımcılığa imza atmıştı. Yan çanta, rozet, renkli gömlek, küpe, bandana, yer yer tişört, zaman zaman şort, bazen de sadece tip yeterli! Polisin ‘LGBTİ+ testini’ geçenler, geçemeyenler, sınıfta kalanlar, yaz okulundan ders alacaklar yaşadıklarını KaosGL.org’a anlatmıştı.

16.00: Polis, LGBTİ+’ları İstiklal Caddesi’nden zorla çıkarmaya başladı. Mersin Muaamma LGBTİ+’dan Gizem Derin yaşadıklarını KaosGL.org’a anlattı: “Beş kişiydik. Polisler trans kadın arkadaşımızın yanına gelerek, ‘Çıkmazsanız sizi alırız, götürmesini biliriz, beni zorlama yoksa seni almasını da bilirim. Döverim’ diyerek bizi zorla İstiklal Caddesi’nden çıkardı. Gözaltı ile tehdit edip hakaret ettiler. Polis iki kez bizi Mis Sokak'tan aldı. 'Sizin durumunuz var giremezsiniz' dedi. Bizim durumumuz ne, diye sordum. 'Sizin gibi kişilerle ilgili bi durum var' dediler.”

15.50: İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, İstiklal Caddesi başında polis şeridi olduğunu ve polislerin sokakları kapatmaya başladığını duyurdu.

15.30: İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, 18.00’de Taksim’de başlayacak Onur Yürüyüşü öncesi basın açıklamasını yayınladı. Komite, 18.00’den itibaren Taksim’deki tüm sokaklarda bu basın açıklamasını okuma çağrısı yaptı.

Açıklamanın tam metni için tıklayınız.

14.50: İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, Onur Yürüyüşü öncesi kriz masasının iletişim bilgisini ve “Çantamda Ne Var” başlıklı bilgi kartını yayınladı. Kriz Masası’na ulaşmak için telefon numarası: 05459059374.


Etiketler: insan hakları
İstihdam