03/06/2017 | Yazar: Kaos GL

Datça’da biri LGBTİ aktivisti iki kişi, üç erkek tarafından taciz edildi. S.Ş. ve F.N.Ö. üç kişinin kendilerini zorla arabaya bindirmeye çalıştığını yerel gazeteye anlattı.

Datça’da taciz ve ardından yaşananlar Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Datça’da biri LGBTİ aktivisti iki kişi, üç erkek tarafından taciz edildi. S.Ş. ve F.N.Ö. üç kişinin kendilerini zorla arabaya bindirmeye çalıştığını yerel gazeteye anlattı. Olayın ardından Datça Kadın Girişimi harekete geçti.

Datça’da 1 Haziran’da LGBTİ aktivisti S.Ş. ve arkadaşı F.N.Ö., üç saldırgan tarafından taciz edildi, kaçırılmaya çalışıldı. Saldırganların kendilerini zorla arabalarına bindirmeye çalıştığını söyleyen S.Ş. ve F.N.Ö, arabaya binmek istemeyince bu defa saldırganların arabayı üzerlerine sürdüğünü belirtti.

Neler yaşandı?

Saldırıya uğrayanlar, yaşadıklarını Datça Gündem gazetesine anlattı. F.N.Ö’ye göre özetle yaşananlar şöyle: 

“1 Haziran 2017 Perşembe günü saat sabah 01.30 sularında, oturduğumuz mahalleden şehir merkezine doğru yürüyüşe çıktık.  Eve geri dönüş esnasında, Datça Cemevi önünde yanımıza Beyaz Fiat Fiorino bir araç yaklaştı. İçerisindeki 3 alkollü şahıs bize arabaya binmemizi söyledi ve reddettik. Yolumuza devam ederken peşimizden volta attılar ve ana cadde üzerindeki Şırlan Su firmasının önünde önümüzü kesip, tekrar araca davet ettiler. Bu sefer 2 kişilerdi. ‘Basın gidin yolunuza’ tepkisine sinirlenen şoför ‘bekleyin lan’ diyerek aracını üzerimize sürdü. Bu esnada elinde bir alet olduğunu gören ve bunu silah zanneden arkadaşım kaçmamız gerektiğini söyledi. Panikle kaçarak yanımızdaki binanın arka bahçesine girdik ve ışığı yanan bahçe katı bir ev olduğunu fark ederek yardım istedik.”

Sığındıkları evden polisi arayan S.Ş. ve F.N.Ö, şikâyetçi olmak için polis aracıyla karakola giderken yolda saldırganlarla karşılaştıklarını, polisin aracı durdurup, saldırganları teşhis ederek karakola birlikte çektiklerini ve burada polis tarafından uzlaştırılmaya çalışıldıklarını yine de şikayetçi olduklarını ifade ediyorlar.

Şahinkaya ve Özdemir, kimsenin bu gibi olaylar yaşamasını istemediği için saldırganlardan şikâyetçi olduklarını belirttiler.

Datça’da tepki topladı

Olay, Datça Gündem gazetesinde yayınlanmasının ardından ilçede yankı uyandırdı. Gazete, haberin ardından yaşananları şöyle aktardı:

“Yaşam tarzına karşı müdahaleye ve tacize karşı direncin gücünü, Datça halkı gösterdiği tepki ve mağdurlarla yaptığı dayanışmayla açıkça ortaya koydu. Tacizcilerin sandıklarının aksine yolları açık değil, kapatan da bizzat Datça halkı oldu.”

Datça Gündem’in haberine göre saldırının ardından Datça Kadın Girişimi’nden temsilciler, saldırganların çalıştığı restoran müdürüyle görüştü. Datça Kadın Girişimi’nin sözcüsü avukat Günfer Karadeniz bu iki kişinin işlerine derhal son verilmesini istediklerini müdüre belirtti. Daha sonra restoranın müdürü Günfer Karadeniz’i arayarak bu kişilerin işlerine son verildiğini ve Ankara’ya gönderileceklerini bildirdi.

Gelişmelerden sonra saldırıya uğrayan S.Ş., datçagündem’e duygularını şöyle ifade etti:

“Bunların işlerine son verildi. Datça’yı terk ettiler ama ben hukuki olarak davamın takipçisi olacağım. Bu zorbalığın, tacizciliğin cezalandırılmasını istiyorum. Datça halkının bize yapılan saldırı karşısında saldırganlara gösterdiği tepki ve bizimle dayanışmasından dolayı teşekkür ediyorum.”


Etiketler: insan hakları
Nefret