19/08/2021 | Yazar: Kaos GL

Bir eşcinsel çiftin hayatlarına genç bir erkeğin girmesiyle birlikte yaşanan yüzleşmeleri anlatan polisiye suç romanı Deniz Ne Kadar Güzel’in ikinci baskısı yolda.

Deniz Ne Kadar Güzel’den ikinci baskı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İlişkilerinin kırkıncı yılındaki bir eşcinsel çiftin hayatlarına genç bir erkeğin girmesiyle birlikte yaşlılık, sadakat, ihtiras, aşk, yalnızlık korkusu, aile kavramı gibi konularla yüzleşmelerini anlatan polisiye suç romanı Deniz Ne Kadar Güzel, yayınlandıktan kısa bir süre sonra ikinci baskısını yapıyor.

Yiğit Karaahmet’in yazdığı, Altıkırkbeş’ten çıkan kitabın konusu şöyle:

“Eski caz piyanisti Şener ile emekli mühendis Fehmi, Büyükada’da yaşayan, 70’li yaşlarını sürmekte olan bir çifttir. Aşklarını adadaki köşklerinde dolu dizgin yaşarken, bu ilişkiyi ada halkına “yaşlılık günlerinde birbirine destek olan iki emeklilik arkadaşı olarak” kabul ettirmişlerdir. Şener ve Fehmi için kırk yıllık ilişkilerinin rutin dinamiği, o yaz yandaki eve dişçi anne, mimar baba ve problemli bir gençlik geçiren çok yakışıklı oğulları Deniz’in taşınmasıyla bambaşka bir yöne gidecek, kendi ailelerinin sağlamasını bir suç üstünden yapmak zorunda kalacaklardır.”

Kitaptan bir bölüm

“… Büyükada’nın ayaklarının altında sarsıldığını hissetti. Sanki toprak kaynıyor, oynuyor; tüm yaşananları, tüm hatıraları kırılan bir fay hattı gibi yerin dibine çekiyordu. Kokularını yitirmiş, bir daha asla eskisi gibi kokmayacak manolya ağaçlarının kapladığı başının üstündeki gök kubbe dönmeye başladı. Köprünün korkuluklarını sertçe, neredeyse tırnaklarını tahtalara geçirircesine tuttu. Yıllardır pek çok şeyi görmüş gözleri bu zamana kadar şahit olduğu en acı şeyle ıslanmaya başladı. Annesinin kollarında ölümüne, en sevdiği dostlarının yitişine şahit olan bu gözler havuzda yüzen çocuğu izleyen bir adam yüzünden en acı kederi görüyordu.

O, bir adam diye kısaca özetlenebilecek adam... O adam... O adam benim kocam.

Kocam başka bir erkeği seviyor.”

Kitap Adı: Deniz Ne Kadar Güzel

Yazar: Yiğit Karaahmet

Yayınevi: Altıkırkbeş Basın Yayın

Sayfa Sayısı: 288

İlk Baskı Yılı: 2021


Etiketler: kültür sanat
İstihdam