30/06/2018 | Yazar: Kaos GL

Denizli Onur Haftası, LGBTİ+ hak mücadelesinin tarihsel seyri oturumuyla başladı.

Denizli Onur Haftası başladı: Beni adımla çağır! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Denizli Onur Haftası, LGBTİ+ hak mücadelesinin tarihsel seyri oturumuyla başladı.

Denizli LGBTİ+ Aileleri Oluşumu’nun bu yıl ikincisini düzenlediği Onur Haftası, Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nde (SGDD) başladı.

Haftanın açılış etkinliğinde Kaos GL Medya ve İletişim Koordinatörü Yıldız Tar, “İnsan hakları bağlamında LGBTİ+ hakları: Nerden nereye?” başlığıyla konuşma yaptı.

Dünyada cinsel haklar mücadelesi

Dünyadaki ilk cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği araştırmacılarından, Almanya’da Der Einstein des Sex (Cinselliğin Einstein’ı) olarak nitelendirilen 1868 doğumlu “cinsel psikoloji dehası” Magnus Hirschfeld’in çalışmalarını aktaran Tar, dünyada cinsellik çalışmaları ve hak mücadelelerinin tarihsel seyrini anlattı. ABD’de Stonewall isyanı öncesi ve sonrasında LGBTİ+ hak mücadelesini, taleplerini ve örgütlenme yöntemlerinden bahsetti.

Türkiye’de LGBTİ+ hareketi

Türkiye’de ise 1980 askeri darbesi sonrası sahne yasakları, trans kadınların açlık grevi ve Lambdaistanbul ile Kaos GL’nin kurulma süreçlerini anlatan Tar, “Temel hak ve özgürlükleri sistematik olarak ihlal edilen bir grubun örgütlenme ve mücadelesi de bu hakları kazanmak; haklara erişimin önündeki engelleri kaldırmak için hayatın her alanına değiyor” dedi.

Ayrımcılığa karşı mücadele

Ayrımcılığın toplumsal adaleti zedelediğini hatırlatan Tar, “Ayrımcılık bazen görmezden gelme bazen de farklı muamele ile kendini gösterir. Her iki biçimde de ayrımcılığa uğrayan kişinin toplumsal hayatın bütününe katılımını zedeler, imkansız kılar en iyi ihtimalle görünmezliğe hapseder” şeklinde konuştu. Görünmez kılınmaya karşı, kendi hikayeni anlatma ve adınla çağrılma mücadelesine değindi.

Denizli Onur Haftası’nın tam programı için tıklayınız.

 


Etiketler: insan hakları
İstihdam