24/11/2021 | Yazar: Kaos GL

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin “Destek İstemek Hakkım Raporu’na göre Türkiye’de cinsel şiddete özel tek kapı hizmet veren bir merkez yok; destek hizmeti veren belediyelerin kapısıysa LGBTİ+’lara açık değil!

Destek İstemek Hakkım Raporu yayımda! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği “Destek İstemek Hakkım Raporu’nu” yayımladı. Rapor, cinsel şiddetten hayatta kalanların deneyimleriyle destek birimlerinin insan haklarıyla uyumluluğunu inceliyor.

Bu uyumluluğu kamu kurumları ve hayatta kalanlarla görüşerek inceleyen derneğin raporuna göre, Türkiye’de cinsel şiddete özel tek kapı hizmet veren bir merkez yok! Rapor, “Mevcut kurumlarda personelin eğitimi yetersiz. Kurumlarda danışanlar mağdur suçlayıcılık ve ayrımcılık ile karşılaşıyor. Adil yaklaşım yok!” diyor.

Raporun ortaya koyduğu bir diğer veri, cinsel şiddetten hayatta kalanlara en çok destek veren kurumlar şöyle: Feminist ve LGBTİ+ örgütleri, sivil toplum kuruluşları, barolar ve yerel yönetimlerken devlet bu sıralamada yer almıyor!

“LGBTİ+’ların alabilecekleri destek açıkça belirtilmiyor”

Yargı sürecinde cinsel şiddetten hayatta kalanların karşılaştıklarını da odağına alan rapora göre, “Cinsel şiddetten hayatta kalan bir danışana mahkeme heyeti ‘Neden bağırmadın?’ dedi. Bir başka danışan vücudunda darp izi olmaması nedeniyle mahkeme heyetinden ‘Cinsel saldırıya rızası vardır’ şeklinde bir yorumla karşılaştı.”

Belediyelerin verdiği hizmetler ‘kadın”larla sınırlı! LGBTİ+’ların alabilecekleri destek açıkça belirtilmiyor! Hizmetlerin mülteci, engelli, LGBTİ+ kapsayıcı olup olmadığı bilinmiyor

Raporun tamamını buradan okumak mümkün.

 


Etiketler: insan hakları
İstihdam