27/02/2009 | Yazar: Ali Erol

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği adıyla resmen dernekleşen Kaos GL İzmir tarafından organize edilen "Baki Koşar Nefret Suçlarıylara Mücade Haftası"

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği adıyla resmen dernekleşen Kaos GL İzmir tarafından organize edilen "Baki Koşar Nefret Suçlarıylara Mücade Haftası" etkinlikleri devam ediyor. Son iki günün etkinlikleri Fransız Kültür Merkezinde yapılacak.

Bugün akşam 19:00'da "Dicle'nin Gözyaşları" belgeselinin gösterimi yapılıyor. Son gün Cumartesi ise "Nefret Suçları ve Hukuk" ile "Nefret Suçları ve Medya" panellerinin ardından, "Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Ödülleri"nin dağıtılacak.

Baki Koşar Nefret Suçlarıyla Mücadele Haftası gerekçesi ve haftanın son iki gününün etkinlik programı:"Gazeteci Baki Koşar, 24 Şubat 2006 tarihinde evinde öldürülmüş olarak bulundu. ‘Her ölüm erken ölümdür’ dese de şair, kuşkusuz, Baki gibi henüz otuz yedi yaşında ve hayata dair sözlerini üretirken bir nefret cinayeti sonucu vahşice öldürülmek, ayrıca isyan ettiriyor vicdanları… Onun ölümü de, diğer tüm eşcinsel cinayetleri gibi politiktir. Sormamız gereken soru, Baki Koşar’ın neden öldürüldüğü ve başka nefret cinayetlerinin önüne geçebilecek bir toplumsal zihniyetin, var edilebilmesinin, politik koşullarının neler olduğudur.

Nefret suçları, bir kişinin, cinsel yöneliminden, cinsiyetinden, ırkından, dilinden, dininden, renginden, bedensel sakatlığından ya da fiziksel görünümden dolayı, ona karşı duyulan önyargı ve nefret duygusu ile işlenen suçlardır. Nefret suçları, uygar ülkelerde en ağır şekilde cezalandırılır. Türkiye’de ise aksine, nefret suçunun karşılığı ‘tahrik indirimi’dir. Malum, kurbanlar konuşamaz, son sözü hep katiller söyler: ‘Eşcinsel ilişki teklif etti, kendimi kaybettim’ Hâkim bey, zaten bu sözü bekler; ‘gereği düşünüldü, suçun tahrik altında işlendiği…’ diyerek; indirir cezayı.
Homofobi ve Transfobi ile yasal mücadele gerçekleştirilmedikçe, Buse Kılıçkaya’nın transeksüel Dilek İnce’nin katledilmesinin ardından söylediği şu sözler, korkarız, doğruluğunu kolay kolay kaybetmeyecek: ‘Son yıllarda eceliyle ölenimiz var mı diye düşündük, aklımıza kimse gelmedi’.

Kaos GL İzmir olarak, nefret cinayetleri sonucu yaşamını yitiren lezbiyen, gey biseksüel ve transseksüel kardeşlerimizi anmak ve

Yaşama Hakkımızın diğer tüm yurttaşlar gibi güvencede olmasına,
Nefret suçlarının etkili bir şekilde soruşturulmasına,
Nefret suçu faillerinin yakalanmasına,
Arkadaşlarımızın katillerinin hak ettikleri cezaları almalarına,
Homofobi ve Transfobi kaynaklı nefret suçlarının TCK’da tanımlanmasına ilişkin
sesimizi bir kez daha yükseltmek ve kamuoyu hassasiyetini harekete geçirmek amacıyla ‘Baki Koşar Nefret Suçları’ haftasını organize ediyoruz. LGBTT bireylerin ‘yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği’ gibi temel haklarının korunduğu, insanların farklılıklarıyla; ayrımcılığa ve şiddete maruz kalmadan, özgürce, barış içinde yaşayabileceği bir Türkiye için katılımlarınızı ve desteğinizi bekliyoruz.’

BAKİ KOŞAR NEFRET SUÇLARI ile MÜCADELE HAFTASI

27 ŞUBAT CUMA
19:00 Belgesel Gösterimi – ‘DİCLE’NİN GÖZYAŞLARI’
Yapım Tarihi: 2006 -Süresi: 30 dakika
Yönetmen: Reyhan YILDIZ, Fikri AYYILDIZ, Sayım ÇINAR
Yapımcı: Reyhan YILDIZ
Reyhan YILDIZ, Fikri AYYILDIZ ve Sayim CINAR’in arkadaslari Baki Kosar  anisina hazirladiklari belgesel.
(Belgesel Gösterimi Fransız Kültür Merkezinde olacaktır)
28 ŞUBAT CUMARTESİ

14:00 PANEL: NEFRET SUÇLARI ve HUKUK
Elif Ceylan Özsoy, Avukat, Kaos GL İzmir
Senem Doğanoğlu, Avukat, Pembe Hayat LGBTT Derneği
Fırat Söyle, Avukat, Lambda İstanbul LGBTT Derneği
Nalan Erkem, Avukat, İnsan Hakları Gündemi Derneği
Sibel Güllüçayır, Hekim

17:00 PANEL: NEFRET SUÇLARI ve MEDYA
Bawer Çakır, Bianet
Melek Göregenli, Prof. Dr., Sosyal Psikolog
Tuğrul Eryılmaz, Gazeteci
Buse Kılıçkaya, Pembe Hayat LGBTT Derneği
Hasbiye Günaçtı, Feminist, LGBTT aktivisti
19:00 ÖDÜL TÖRENİ: BAKİ KOŞAR NEFRET SUÇLARI ile MÜCADELE ÖDÜLLERİ

FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ
Cumhuriyet Bulvarı No:152 ALSANCAK /İzmir
Kaos GL İZMİR
Kıbrıs Şehitleri Cad. No:68 Kılıçlar İş Hanı Kat:5 D:501 Alsancak / İzmir
izmir@kaosgl.org

İlgili haber: http://kaosgl.org/content/baki-ko%C5%9Far-nefret-su%C3%A7lar%C4%B1-ile-m%C3%BCcadele-haftas%C4%B1-izmirde

 
 


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Telegram