17/11/2020 | Yazar: Kaos GL

Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onur Ödülü, bu yıl da nefret ve nefret suçuyla mücadele ederek aktivistleri güçlendiren iki isme verilecek.

Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onur Ödülü bu hafta sonu sahiplerini bulacak Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği’nin organize ettiği 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Haftası etkinlikleri kapsamında her yıl nefretle ve nefret suçuyla mücadele eden bir aktiviste verilen Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onur Ödülü, bu yıl da mücadelesiyle tüm aktivistleri güçlendiren iki isme verilecek.

Ödül töreni 22 Kasım Pazar günü saat 20:00’de Zoom uygulaması üzerinde gerçekleşecek. Etkinliğe katılmak için buradan form doldurmak gerekiyor. Katılım linki formu dolduranlara iletilecek.

Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onur Ödülü

Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onur Ödülü, Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği’nin organize ettiği 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Haftası etkinlikleri kapsamında her yıl nefretle ve nefret suçuyla mücadele eden aktivistlere veriliyor.

Dernek Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onur Ödülü’nün önemini şöyle paylaşıyor: “LGBTİ+ mücadelesinin önemli bir kısmını oluşturan nefretle ve nefret suçlarıyla mücadele; heteropatriyark toplumun baskı ve dışlamalarına karşı bir duruşu ve LGBTİ+ların varoluş ısrarını temsil etmesi açısından büyük önem arz ediyor. Başta translar olmak üzere, LGBTİ+ların haklara erişimi ve eşit yurttaşlık taleplerinin önündeki en büyük engellerden biri olan nefret ve nefret suçları; Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği’nin mücadele ettiği ve toplumun değişimi ve dönüşümü için çaba gösterdiği bir başlık olmaya devam ediyor.”

Dilek İnce kimdir?

Translara yönelen örgütlü nefretin ve yok saymanın toplumsal bir linçe dönüştüğü ve tarihte bir kara leke olarak kalacak olan 2006 Eryaman Olayları’nın kilit isimlerinden biri olan ve sonrasında açılan davanın hem tanığı hem de şikayetçisi trans aktivist. Yaşadığı süre boyunca transların varoluş mücadelesinde ön saflarda olan ve Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği’nin kuruluş sürecinde de yerini almış olan Dilek İnce bir nefret saldırısı sonucu hayata gözlerini yummuştur. 2008 yılının 10 Kasım akşamı İskitler’de aracının içerisindeyken pompalı tüfekle açılan bir ateş sonucu başından vurularak öldürülen Dilek İnce; ölümünün ardından nefretle mücadelenin simge ismi haline gelmiştir.

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği, hem trans mahpuslara ve ihtiyaç sahibi translara ulaşan Dilek İnce Giysi Bankası ile hem de 20 Kasım etkinliklerinde verilen Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onur Ödülü ile Dilek İnce’nin adını ve mücadelesini yaşatmaya devam ediyor.


Etiketler: yaşam, nefret suçları
nefret