21/11/2018 | Yazar: Zerşin Nazlı

Keskesor LGBTİ+, nefret suçu mağduru transları Diyarbakır’da Dicle nehrine karanfil bırakarak andı.

Diyarbakır’da 20 Kasım anması: Vardık, varız, var olacağız! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Keskesor LGBTİ+, nefret suçu mağduru transları Diyarbakır’da Dicle nehrine karanfil bırakarak andı.

Fotoğraflar: Veysel M.

Diyarbakır'da 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü ve Dünya Çocuk Hakları Günü sticker yapıştırma etkinliğiyle başladı.

"Trans nefret cinayetleri politiktir", "transız buradayız alışın gitmiyoruz", "trans çocukların da çocuk hakları vardır" yazılarıyla Diyarbakır sokaklarını donatan Keskesor aktivistleri daha sonra tarihi On Gözlü Köprü üzerinden Dicle Nehrine karanfil bırakarak katledilen transları andı.

"Her türlü baskı ve sindirme politikalarına rağmen mücadelemizi sürdüreceğiz" diyen Keskesor Amed LGBTİ+ Oluşumunun yayınladığı basın açıklamasının tam metni şöyle:

“Nefret suçlarında katledilen transseksüeller, 1999’dan beri her sene 20 Kasım’da anılıyor. Ancak transları hedef alan nefret suçları da devam ediyor. 2018 yılı, önceki yıllar gibi yine transların taciz, tecavüz, şiddet ve cinayetler ile karşılaştığı bir yıl oldu.

“Translara yönelik her türlü yok sayma, görmezden gelme ve hak ve özgürlüklerini kısıtlama ve yok etme politikaları OHAL ile beraber arttı. OHAL'in kaldırılmasının ardından artarak hâlâ devam ediyor.

“Türkiye'de hem yasal hem de uygulama düzeyinde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı tüm ayrımcılıklar maalesef devam ediyor. Translara yönelik tüm ayrımcılıklar derhal ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için başta anayasa olmak üzere tüm ilgili mevzuatta cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılık yasağına yer verilmelidir.

“Biliyoruz ki trans cinayetleri politiktir! Transları ötekileştirme, damgalanma, ayrımcılık ve nefret kısır döngüsüne iten, hak ihlalleri karşısında susan her kişi ve kurum şiddetin ve cinayetlerin failidir! Bugün nefret cinayetlerine sessiz kalmak, transların sistematik biçimde katledilmesine onay vermektir.

“Artık tek bir trans arkadaşımızın daha aramızdan ayrılmasına sabrımız kalmadı. Bizler Keskesor Amed LGBTİ+ Oluşumu olarak 20 Kasım'ın yıldönümünde translara yönelik taciz, tecavüz, şiddet ve katliamlara karşı sokaklarda olduğumuzu, sokakları terk etmediğimizi, varlık mücadelesi için her türlü saldırının karşısında durduğumuzu bir kez daha hatırlatıyoruz. Her türlü nefret saldırılarına karşı amansız ve kesintisiz mücadele edeceğimiz bir kez daha belirtiyoruz.

“Bugüne dek nefret cinayetleri sonucunda aramızdan çekilip alınan bütün transları ve seks işçilerini anıyoruz! İki yüzlü ahlak temsilcilerine son sözümüz; Vardık, varız, var olacağız!”


Etiketler: insan hakları, nefret suçları