17/08/2017 | Yazar: Kaos GL

Trans kadın Diren Coşkun kesinleşmiş cezası olduğu için tutuklandı.

Diyarbakır’da trans kadın tutuklandı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Trans kadın Diren Coşkun kesinleşmiş cezası olduğu için tutuklandı. Keskesor, Coşkun’a jandarmanın sözlü ve fiziksel taciz uyguladığını, tek kişilik hücrede kaldığını ancak infaz memurlarının “yaklaşımlarının iyi olduğunu” belirtti.

Diyarbakır’da trans kadın Diren Coşkun, adliyede kimlik kontrolü sırasında daha önceden kesinleşmiş cezası olduğu açığa çıktığı için tutuklandı.

Konuya ilişkin Keskesor Amed LGBTİ Oluşumu basın açıklaması yayınladı. Oluşum tutuklama süreci ve Coşkun’un cezaevindeki durumuna ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Pazartesi günü akşam saatlerinde Diren arkadaşımız cezaevine gönderilmek üzere adliyeden alındı. Daha önceden beraat ettiği dava için savcının ceza istemiyle Yargıtay’a başvurduğunu biliyorduk. Adliyede kimlik kontrolünde Yargıtay’ın kararı onadığını ve Diren'in hükümlü olduğunu öğrendik. İlk önce Diyarbakır E tipi (kadın) cezaevine daha sonra da Diyarbakır D tipi (erkek) cezaevine gönderildiği bilgisini aldık. Şu an Diyarbakır D tipi cezaevinde tek kişilik bir odada kalıyor. Avukatla yaptığı görüşmeden notlar şu şekilde:

“Öncelikle cezaevine götürülürken jandarmanın sözlü ve fiziksel tacizine maruz kaldığını söylemeliyiz. Öte yandan gardiyanların ve infaz memurlarının Diren'e yaklaşımı oldukça iyi. Kendisine ‘Diren Hanım’ olarak hitap ediyorlar. Diren kimlik ismini kullanmadığını ve kadın olduğunu söylediğinde bu beyanının esas alınmış olması Diren'in moralini yüksek tutan unsurlardan biri. Cezaevine girdiği günden bu yana duş alamamış olması, verilen yemeklerin vegan olmaması ve tek kişilik bir odada kalıyor olması bahsettiği olumsuz cezaevi koşulları arasında. Buna rağmen Diyarbakır D tipi cezaevinde kalmayı ve başka bir şehre sevk edilmemesini istiyor. Asıl önemlisi Diren'in cezaevine girdiği ilk günden bu yana açlık grevinde olması. Bunun nedenini şu şekilde açıklıyor: ‘Herhangi bir örgüt üyeliğim yoktur. Anarşistim. Bana verilen cezayı kabul etmiyorum.’ (Diren'e verilen ceza örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt propagandası yapmak.)”


Etiketler: insan hakları
Nefret