20/07/2021 | Yazar: Kaos GL

Dolu Kadehi Ters Tut müzik grubu, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’ndaki konserlerinde gökkuşağı bayrağı açtı.

Dolu Kadehi Ters Tut, Harbiye Açıkhava’da gökkuşağı bayrağını dalgalandırdı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Dolu Kadehi Ters Tut müzik grubu, dün (19 Temmuz) Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’ndaki konserlerinde gökkuşağı bayrağı açtı.

Konser devam ederken gökkuşağı bayrağını dalgalandıran gruba izleyiciler de alkışlarıyla eşlik etti.

dolu-kadehi-ters-tut-harbiye-acikhava-da-gokkusagi-bayragini-dalgalandirdi-1

Dolu Kadehi Ters Tut” müzik grubunun 2017’de yayınladığı video klibi homofobiyi ve eşcinsel bir çiftin aşk hikayesin, konu ediniyordu.

Grubun “Anamız Babamız Yok Deriz” isimli parçası için çektiği klipte, eşcinsel bir çiftin homofobik ailesi ile yaşadığı gerilimler anlatılıyor. Mürsel Oğulcan AVA ve Uğurhan Özay’ın yazdığı klip senaryosu, eşcinsel bir çift ve onlarla dayanışma içinde olan arkadaşının etrafında gelişiyor. Klip, ailenin, mahallenin ve toplumun homofobik ahlakına karşı dayanışma, dostluk ve aşkı anlatıyor.

Klibin yönetmenliğini Mürsel Oğulcan Ava, görüntü yönetmenliğini ise Tunç Eser Alıcı üstlenmiş. Homofobiye karşı gençleri cesaretlendiren nefretin değil aşkın yanında yer alan şarkı ve video klip ne yazık ki oldukça mutsuz bir sona sahip.

“Anamız Babamız Yok Deriz” isimli şarkının sözleri ise şöyle:

Anne tepkisi, baba korkusu, ağabey yargısı/Mahalle baskısı, komşunun gözü, ebesinin.../(Hangisinden kaçmalı? Nerelere saklanmalı?)/Dayım mı görmüş? Halam mı duymuş? Dedem işitmiş./Anneannem küsmüş, babaannem kusmuş içindeki.../(...nefreti ve öfkeyi. Silmiş atmış her şeyi.)/Kimseyi takmadan yaşamak varken,/Uyuyamaz oldum düşünmekten./Ya bizi böyle yakalarlarsa, kapının ardında sevişirken?/Ya bizi böyle gören olursa, koridorda sessizce öpüşürken?/"Anamız, babamız yok!" deriz./"Evimiz, yurdumuz yok!" deriz.


Etiketler: kültür sanat
İstihdam