23/10/2018 | Yazar: Kaos GL

Dramaqueer Sanat Kolektifi, yeni mekanındaki ilk sergisiyle, bugüne kadar yapmış olduğu çalışmaların da bir arada olduğu bir seçkiyle açılıyor!

Dramaqueer a-çı-lı-yor! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Dramaqueer Sanat Kolektifi, yeni mekanındaki ilk sergisiyle, bugüne kadar yapmış olduğu çalışmaların da bir arada olduğu bir seçkiyle açılıyor!

Çalışmalarında toplumsal cinsiyet ve beden politikaları üzerine kafa yorarken, yanlarına popüler olanı da alıp, “drama meyilli”hallerini queer tavırlarıyla birleştiren Dramaqueer Sanat Kolektifi, yeni mekanındaki ilk sergisiyle açılıyor.

Sergi, Tarlabaşı'nın zorla dönüşen griliğine ve Kasım ayının melankolisine inat; Cemal Akyüz, Metin Akdemir, Hülya Dolaş, Volkan Eray, Hakan Tarhan, Umay Uzay ve Fırat Varatyan’ın işlerinden seçkiyle 2 Kasım’da saat 19:00’da kapılarını açacak. 17 Kasım’a kadar ziyarete açık olacak. 

Adres: Adres: Kalyoncukulluğu mah. Tarlabaşı Bulvarı 232/2 Beyoğlu

Dramaqueer Sanat Kolektifi kimdir?

LGBTİ+ ve kadın platformlarıyla iş birliği içerisinde olan Dramaqueer, ilk olarak  5. Pembe Hayat Kuirfest etkinlikleri kapsamında “Kendime Kimlik Yaptım” kolaj atölyesi ve “Seni Burada Bekliyoruz” isimli sergiye eşlik ederek adından bahsettirdi. Kısa bir süre sonra, yeni katılımcılarla, sayısı ve üretim heyecanı artan kolektif üyeleri, Mersin Onur Haftası kapsamında ‘büyülü’ Hadra hamamında gerçekleştirdiği “Muammalı Çok Hummalı” başlığında  geniş katılımlı bir sergi gerçekleştirdi. Bunu takiben iki ayrı şehirde LGBTİ+’larla  bir ay süreyle yapılan atölyeler sonucu, Ankara’ da “İradeyse Hepsi Ben”, Mersin’ de ise “Gittim Gelcem” sergilerinin küratörlüğünü üstlendi. Bunun yanı sıra, kolektifin feminist kadın sanatçıları, Antakya’da  “İki Kadın, Tırnak Bileme” isimli performansını gerçekleştirdi. Son olarak, Bülent Ersoy sinemasından yapılan kolaj film gösterimiyle “Sinemada Üç Bülent” ve “Bu İkiliye Dikkat” film gösterimi eşliğinde sinemada toplumsal cinsiyet ve queer film okumaları düzenledi. Dramaqueer ekibi, İstanbul Sanat Derneği’ni kurdu ve yolculuğuna devam ediyor.


Etiketler: kültür sanat
Bayram