04/11/2018 | Yazar:

LGBTİ+ ve kadın platformlarıyla iş birliği içerisinde olan Dramaqueer Sanat Kolektifi Tarlabaşı’ndaki yeni mekânında ilk sergisini açtı.

Dramaqueer: Tarlabaşı’ndan gitmiyoruz! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LGBTİ+ ve kadın platformlarıyla iş birliği içerisinde olan Dramaqueer Sanat Kolektifi Tarlabaşı’ndaki yeni mekânında ilk sergisini açtı.

Dramaqueer Sanat Kolektifi, yeni mekânındaki ilk sergisini 2 Kasım Cuma günü açtı. İlk çalışmasını 5. Pembe Hayat KuirFest etkinlikleri kapsamında “Kendime Kimlik Yaptım” kolaj atölyesi ve “Seni Burada Bekliyoruz” isimli sergisiyle gerçekleştiren Dramaqueer Sanat Kolektifi artık Tarlabaşı’nda.

Kolektif’in yeni mekânındaki ilk sergisinde Cemal Akyüz, Metin Akdemir, Hülya Dolaş, Volkan Eray, Hakan Tarhan, Umay Uzay ve Fırat Varatyan’ın işleri yer aldı.

“Tarlabaşı’nda olmak queer mekânın savunulması anlamına geliyor”

Sergi sanatçılarından Metin Akdemir Dramaqueer Sanat Kolektifi’ni  KaosGL.org’a anlattı. “Dramaqueer 2013 yılından beri LGBTİ+ örgütleriyle ortak sergiler yaptı ama bir mekânımız olursa herkes gelebilir diye düşündük. Bu sürede dernekleştik ve İstanbul Sanat Derneği ismini aldık. Mekânımızın Tarlabaşı’nda olmasını istedik çünkü burası lubunyalar için zorla dönüştürülmüş bir alan. Ürettiğimiz, sosyalleştiğimiz yerin, derneğin burada olması çok önemli bu yüzden. Bizim için 'burayı bırakmıyoruz' demenin bir başka yolu. Tarlabaşı’nda olmak queer mekânın savunulması anlamına geliyor bizim için.”

17 Kasım’a kadar ziyarete açık

Açılış sergisinin queer ve feminist sanat açısından da önemli olduğuna dikkat çeken Akdemir “Bir yandan da aslında feminizm ve queer sanat için önemli olduğunu düşünüyoruz sergimizin. Sanat kronolojisi içinde var olmanın önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“Tarlabaşı'nın zorla dönüşen griliğine, Kasım ayının melankolisine inat” diyerek açılan sergiyi 17 Kasım Cumartesi’ye dek 12.00- 19.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

İlgili haber:

Dramaqueer a-çı-lı-yor!


Etiketler: kültür sanat