08/12/2020 | Yazar: Kaos GL

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ne doğru LGBTİ+’ların insan haklarına dikkat çekmek için başladığımız çizgi dizide Bartu çizmeye devam ediyor: Açılmak hak, ifşa suçtur!

Dünya İnsan Hakları Günü’ne doğru: Açılmak hak, ifşa suçtur! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İllüstrasyon: Bartu

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ne doğru size bazı hatırlatmalarımız var…

Cinsel yönelim ya da cinsiyet kimliğini başkalarıyla paylaşmak hem baskıyı değiştirme yolunda önemli bir adımdır hem de otomatik olarak heteroseksüel ve doğumda atanan cinsiyetten varsayılmanın önüne geçebilir. Ataerki, heteroseksizm ve ikili cinsiyet rejiminden kaynaklı önyargılarla yapılan varsayımlara karşılık olarak bu paylaşımlar politik bir eylem olarak da görülebilir.

“Açılma” adını verdiğimiz bu süreçler herkes için biricik süreçlerdir ve herkesin açılma ya da açılmama konusunda iradesi ve motivasyonları kendine has olabilir. Kişiler açılma süreçlerini çeşitli sebeplerle şekillendirebilir. Örneğin: Kişiler kendilerini güvende hissetmek adına sadece partnerlerine, yakın arkadaşlarına ya da ailelerine açık olabilir. Bu sebeple, kişilerin cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri konusunda paylaşımlarını rızası dışında dolaşıma sokmak özel hayatın gizliliğini ihlal eder ve ifşa etmek anlamına gelir. İfşaat, kişilerin hayatını tehlikeye sokacak sonuçlara sebep olabilir.

Ayrıntılı bilgi için Kaos GL Derneği’nin güncellenen 9. baskısıyla Sıkça Sorulan Sorular broşürüne buradan göz atabilirsiniz. 


Etiketler: insan hakları
nefret