21/06/2023 | Yazar: Gözde Demirbilek

22 yaşındaki seks işçisi trans kadın Ecem Seçkin’i katleden Mustafa Fidan, ceza indiriminden faydalanmak için ezber savunma yaptı. Mahkeme, katilin avukatının yeniden akıl sağlığı raporu talebini reddederek tutuklu yargılanmanın devamına karar verdi.

Ecem Seçkin davası 29 Eylül’e ertelendi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Duruşma öncesi İzmir Bayraklı Adliyesi önünde bir araya gelen Genç LGBTİ+ Derneği ve Direnişin Renkleri’nden LGBTİ+ hak savunucularının basın açıklaması (Fotoğraf: Berkcan Zengin)

Ocak ayında Azra Has Sokak’ta (Bornova Sokak) oturduğu evinde kendisine müşteri olarak gelen Mustafa Fidan tarafından 22 yaşında katledilen seks işçisi trans kadın Ecem Seçkin’in davası 16 Haziran’da İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Ecem’in otopsi raporunda 8’i ölümcül 31 bıçak darbesi tespit edilmişti. İddianameye göre, Mustafa Fidan, Ecem’in evine yanında üç bıçakla gitmişti.

Davanın ilk duruşmasında katil Mustafa Fidan, cebinden çıkan siyah eldivenlerin kendisine ait olmadığını, kurye olduğu için bıçak taşıdığını iddia etti. Katil ayrıca daha önce kolluk ifadesinde, savcılık ifadesi ve sulh ceza hakimliğindeki sorgusunda “utandığı” gerekçesiyle söylemediğini iddia ederek, trans kadın cinayetlerinin ardından görülen davalarda katillerin işledikleri suçun cezasında hafifletici olması için ezberlediği savunmayı yaptı: Ecem’in kadın olmadığını ve bunu onunla görüşmeye giderken bilmediğini, kendisinin “erkekliğine laf ettiğini” iddia etti.

Ecem’in ailesi ve avukatları, Mustafa Fidan’ın bu iddialarının ezber savunma olduğunu duruşmada dillendirdi.

Avukatı mahkemeden Mustafa Fidan’ın akıl sağlığının yerinde olmadığına dair yeniden rapor talep etti. Daha önce konuyla ilgili Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden alınan raporda Mustafa Fidan’ın yaşadığı anksiyete bozukluğunun işlediği suçun hukuki sonuçlarını anlamasına engel olmadığı belirtildiği için, mahkeme avukatın yeniden rapor talebini reddetti.

Duruşma sonunda mahkeme, tanığın dinlenmesi ve Ecem’in telefonunun incelenmesine hükmederek Mustafa Fidan’ın tutuklu yargılanmasının devamına karar verdi. Davanın ikinci duruşması 29 Eylül Cuma günü (2023) 15:00’te görülecek.  

“Ecem Seçkin için adalet yerini bulana kadar davanın takipçisiyiz”

Duruşma öncesi İzmir Bayraklı Adliyesi önünde bir araya gelen Genç LGBTİ+ Derneği ve Direnişin Renkleri’nden LGBTİ+ hak savunucuları açıklama yapmak istedi. Polis, bayrak açılması ve slogan atılmasını engelledi.

LGBTİ+ hak savunucuları, ortak açıklamada şunları kaydetti:

“Bilindiği üzere son yıllarda LGBTİ+’lara yönelik artan nefret söylemleri, hedef göstermeler ve sindirme politikaları sonucunda Alsancak başta olmak üzere İzmir’in birçok yerinde, özellikle trans kadınlara yönelik birçok nefret saldırısı yaşanmıştır. Yaşanan nefret saldırıları karşısında önleyici politika ve etkili soruşturma yürütülmediği ve LGBTİ+’ların can güvenliğinin sağlanmadığı derneğimiz tarafından defalarca dile getirilmiş ve yetkililer göreve çağrılmıştır. Tüm bu çağrılara kulak vermek bir yana "güvenlik" adı altında trans kadınların yaşam alanları kolluk gücü kullanılarak daraltılmış ve şiddete maruziyet zaman zaman artarak sürmüştür. 

5 Ocak 2023 günü gece saatlerinde İzmir Alsancak’ta yaşayan 23 yaşındaki seks işçisi trans kadın Ecem Seçkin, kendi evinde uğradığı vahşice bıçaklı saldırı neticesinde hayatını kaybetmiştir. Nefret cinayetiyle hayatını kaybeden Ecem’in bedenine işkence eden fail M.F., aynı zamanda Ecem’in eşyalarını çalmış, evden çıkarken durumu fark eden komşusu başka bir trans kadına daha saldırmıştır. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tutuklu yargılanan sanık hakkında, tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme, gece vakti konutta silahla yağma, bıçak veya diğer aletleri izinsiz olarak taşıma veya bulundurma suçlarından cezalandırılması talebiyle dava açılmıştır. 

Özellikle son 3 yıldır giderek artan ve seçim sürecinde en üst noktaya ulaşan LGBTİ+'lara yönelik nefret söylemleri, hedef gösterme ve Haziran ayı başından bu yana LGBTİ+'ların varlıklarını kutladığı ve insan olmaktan doğan haklarını kullanmak etkinlikler gerçekleştirdiği Onur Ayı'ndaki her türlü faaliyetin engellenmesiyle hayata geçirilen nefret politikasının LGBTİ+'lar başta olmak üzere erk-ek şiddetiyle sindirilmeye çalışılan tüm toplumsal gruplara her türlü ayrımcılık, yoksulluk ve her tür şiddet olarak katlanarak geri döndüğü bu sürece açıkça itiraz ediyoruz!. Tüm yaşananlara rağmen translara yönelik nefret cinayetleri ve nefret suçlarının politik olduğunu söylemeye, bu suçların faillerini ifşa etmeye ve LGBTİ+’ların temel hakları ve güvenliği konusunda her zaman dirençle burada olacağımızı bir kez daha söylüyoruz. Ecem Seçkin için adalet yerini bulana kadar davanın takipçisi olacağımıza ve Ecem'in nezdinde tüm translar ve LGBTİ+ toplumu için adalet tesis edilene kadar mücadele edeceğimizi duyuruyoruz.

Buradan bir kez daha haykırıyoruz: Trans cinayetleri politiktir! Ecem Seçkin isyanımızdır!

Alışın, barışın, buradayız, gitmiyoruz.”


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
İstihdam