28/07/2017 | Yazar: Kaos GL

‘Frankenstein, canavarın değil Doktor’un ismiydi…’

Edebî bir canavar: Mahlûkât Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Frankenstein, canavarın değil Doktor’un ismiydi…”

                             "dün gece rüyamda beni öptün" Gözde Üçok, Nisan 2017

Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi’nin LGBTİ dosyasıyla çıkan Ağustos-Eylül sayısında yer alan eserlerden biri “Mahlûkât”.

Mahlûkât, Mary Shelley'nin Frankenstein'ından mülhem, 13 sanatçının işlerinden dikilmiş edebî bir canavar.

Gülkan Noir, Orfe, Gözde Üçok, Yağmur, Ufuk Ah, Belgin, Ulaş, Nayuk, Çağlar, Bade, Demhat, Emre Can ve Oza’nın katkı sunduğu “bu canavarın” parçaları şiirlerden, düz yazılardan, resimlerden, fotoğraflardan ve Mary Shelley’nin Frankenstein’ından müteşekkil.

                                                 Frank, Yağmur, Haziran 2017

Noir’in birbirine nakışladığı; Orfe’nin parçaları karıştırdığı ve kırıştırdığı, Oza’nın resim parçalarına küçük dokunuşlar eklediği Mahlûkât’ta yer alan Ulaş’ın “Merhaba Ben Ulaş” metninden kısa bir fragman şöyle:

Merhaba ben Ulaş bağımlı olduğum, bağlandığım, bağ kurduğum şeyler var. Erkeğe meyilliyim bedenen ve ruhen erkeklerden hoşlanıyorum. Erkeklikle uğraşırken de kendimi telef etmişliğim var. Bey mi hanım mı diyelim derseniz ikisi de ters bana ama hanım demeyin. Ulaş’ın sadece Ulaş’ın yetmediği yerlerde “he” ya da “er”i tercih ediyorum. Tercih ettiğimiz şeyler var. Görünüşüm oğlan, takılarım kadın, dövmelerim acı sevgisi. Bu özet yeterli gelmeyebilir size bana da yeterli değil kimi zaman. Kimi zamansa fazla üstü kalsın mı bozuk varsa kalsın yoksa bir dahakine telafi ederiz “olduğumuz kadar güzeldik”

                               'Mahlûkât', Darkly Yours. Noir, Haziran 2017 [Arka Kapak]

İlgili haber:

Sancı Dergi’den LGBTİ dosyası


Etiketler: kültür sanat
Nefret