19/09/2017 | Yazar: Kaos GL

bianet ve Kaos GL, Edirne ve çevre il ve ilçelerden katılımcıları haber atölyesine davet ediyor.

Edirne’de Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Atölyesi’ne çağrı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

bianet ve Kaos GL, Edirne ve çevre il ve ilçelerden yerel gazetecileri, iletişim fakültesi öğrencilerini ve konuyla ilgili hak savunucularını haber atölyesine davet ediyor.

IPS İletişim Vakfı/bianet’in yürüttüğü Kaos GL’nin destekleyerek içinde yer aldığı “Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Projesi” kapsamındaki haber atölyesi 23 Eylül 2017 Cumartesi günü Edirne’de yapılacak.

Edirne ve çevre il ve ilçelerden yerel gazeteciler, iletişim fakültesi öğrencileri ve konuyla ilgili hak savunucuları haber atölyesine davetli.

İlk yılını tamamlayan ve ikinci yılı devam eden proje kapsamında İstanbulMersinBursaİzmir, EskişehirTrabzonDiyarbakır ve Akyaka’da haber atölyeleri yapıldı. Kadın ve LGBTİ hakları alanında çalışan örgüt ve platform temsilcileri, gazeteciler ve iletişim fakültesi öğrencilerinin katıldığı atölyelerde medyanın durumunu toplumsal cinsiyet odaklı bakışla tartışıldı ve değerlendirildi. Kadın ve LGBTİ odaklı hak haberciliğinin önündeki engeller ve uygulanabilirliği konuşuldu.

Başvuru

‘Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Projesi 23 Eylül 2017 Edirne atölyesi’ başlıklı maille oznur@bianet.org adresine başvurabilirsiniz.

Atölye bölgesel katılıma açık. Çevre il ve ilçelerden geleceklerin konaklama ve yol masrafları karşılanacak.

Proje hakkında

“Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Elkitabı ve Online Kütüphanesi Projesi” Avrupa Birliği Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Avrupa Aracı (DİHAA) Fonu tarafından destekleniyor.

İki yıl sürecek olan projede, temel olarak ana akım var yerel medya içindeki baskın toplumsal cinsiyet önyargılı gazeteciliğin pratiklerinin ve söylemlerinin dönüştürülmesinin yolları ve araçlarını tartışmayı hedefleniyor. İlk yıl Türkiye’nin sekiz merkezinde yapılacak haber atölyelerinde kadın LGBTİ örgütlerinin temsilcileri ve gazetecilerle bir araya gelerek medyadaki eril habercilik pratiği, sorunları ve bu sorunlarla başa çıkma imkanlarıyla toplumsal cinsiyet odaklı habercilikten ne anlaşıldığı, nasıl yapılabileceği tartışılacak.

İkinci yıl bölgesel atölyeler ve yuvarlak masa toplantılarıyla devam edecek olan projede yapılan gazete ve televizyon haber taraması raporunun katkısıyla oluşturulmuş atölye içeriğinin tartışmaları sonucu ortaya çıkan kolektif çalışma ile toplumsal cinsiyet odaklı habercilik el kitabı ve online kütüphanesi oluşturulacak. Projede son olarak Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Konferansı düzenlenecek. 


Etiketler: medya
Nefret