24/10/2017 | Yazar: Kaos GL

Eski NSA çalışanı Edward Snowden, Af Örgütü tarafından yayınlanan bir video mesajla hak savunucularına destek çağrısı yaptı.

Edward Snowden’dan hak savunucularına destek Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Eski NSA çalışanı Edward Snowden, Af Örgütü tarafından yayınlanan bir video mesajla hak savunucularına destek çağrısı yaptı.

Amerikan Ulusal Güvenlik Teşkilatı'nın (NSA) dinleme bilgilerini açığa çıkaran Edward Snowden bir video mesajıyla 100 günün üzerinde bir süredir özgürlüklerinden mahrum olan insan hakları savunucularına destek verdi.

Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan videoda Snowden şu ifadeleri kullandı:

“Ben Edward Snowden. Bu dünyada adil olmayan şeyler var. Ancak böyle kalmak zorunda değil. Uluslararası Af Örgütü, bunu yapmak çok zor iken bana destek oldu. Şimdi onlara destek olma sırası bizde. Uluslararası Af Örgütü'nün Direktörü ve Yönetim Kurulu Başkanı insan haklarını savundukları için cezaevindeler. Yalnız olduğunuz ve en çok ihtiyaç duyduğunuz o anda dış dünyadan destek almanın ne demek olduğunu biliyorum. Bana katılın ve birlikte Türkiye'deki insan hakları savunucularına destek verelim.”

Video, 11 insan hakları savunucusu hakkında açılan davanın 25 Ekim’de İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde yapılacak ilk duruşması öncesinde yayımlandı.

11 hak savunucusu 5 Temmuz’da İstanbul Büyükada’da bir çalıştay sırasında gözaltına alınmıştı. Hak savunucularından 2’si daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilirken, 8’i halen cezaevinde. Taner Kılıç ise bundan bir ay önce İzmir’de tutuklanmıştı. Kılıç ayrıca 26 Ekim’de farklı bir davada mahkeme önüne çıkacak.

İlgili haber:

Hak savunucularının duruşması yarın


Etiketler: insan hakları
Nefret