28/08/2017 | Yazar: Kaos GL

Nesin Matematik Köyü, Eğitim Fakültesi İçin Toplumsal Cinsiyet Yaz Okulu’na ev sahipliği yaptı.

Eğitim fakülteleri öğrencileri Nesin Matematik Köyü’nde ‘toplumsal cinsiyeti’ tartıştı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Nesin Matematik Köyü, Eğitim Fakültesi İçin Toplumsal Cinsiyet Yaz Okulu’na ev sahipliği yaptı.

Eğitim Fakültesi Öğrencileri için Toplumsal Cinsiyet Yaz Okulu, 21-27 Ağustos tarihlerinde Sabancı Vakfı desteğiyle Nesin Matematik Köyü, Şirince’de yapıldı. Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi (SU Gender) bünyesinde Mor Sertifika Programı kapsamında ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Birimi (SEÇBİR) ortaklığında düzenlenen Yaz Okulu’nun 6. gününde, İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi (ÇOÇA), Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve Kaos GL Derneği toplumsal cinsiyet alanında çalışmalarını aktardı.

Sabancı Üniversitesi Mor Sertifika Programı Eğitim Fakültesi Öğrencileri için Yaz Okulu’na Ayşegül Taşıtman, Melisa Soran, Ebru Nihan Celkan, Melek Göregenli, Serap Özer, Begüm Acar, Ruken Alp, Efsun Sertoğlu, Gözde Durmuş, Nurgül Öz ve Umut Güner eğitimci olarak katıldı. Farklı eğitim fakültelerinden öğrencilerin katıldığı eğitim programında, toplumsal cinsiyet, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı ve cinsel şiddet ve cinsel şiddetle mücadele konularının yanında çocuk hakları üzerine oturumlar yapıldı.

 

“Kendi cinsiyet kategorilerinizi sorgulamak için bir araç”

26 Ağustos 2017’de yapılan oturumda, Kaos GL’den Umut Güner, genel olarak LGBTİ kavramlarına giriş yaptıktan sonra, cinsel davranış, cinsel yönelim ve zorbalık kavramları ve bunları ayrıt etmenin güçlüklerini aktardı. Güner, “LGBTİ Öğrencileri Aile ve Okul Kıskacına Karşı Nasıl Korumalı” yayını hakkında bilgi verdi. Öğretmenlerin toplumsal cinsiyetten taşan çocukların sınıf ortamında, okulda ve ailede karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi veren Güner, cinsellik algısına ilişkin öğrendikleri bilgileri “ben çocukla nasıl çalışırım” gibi bir yerden değil öncelikli olarak kendi cinsiyet kategorilerini sorgulamak için bir araç olarak geliştirebileceklerinin altını çizdi.

*Bu etkinlik Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın finansal olarak desteklediği ve Pembe Hayat ile Kaos GL derneklerinin birlikte yürüttüğü Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında  yayın desteği sunulmuştur. 


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret