11/09/2023 | Yazar: Kaos GL

Üretimlerinde göç, yersiz yurtsuzluk, cinsiyet, doğa ve beden algısı kavramları üzerine gelişen güncel tartışmalardan beslenen sanatçının, “Venüs’ün Yeniden Doğuşu” sergisi, 29 Ekim’e kadar ziyaret edilebilir.

Ekin Su Koç’un “Venüs'ün Yeniden Doğuşu” sergisi Anna Laudel Bodrum’da açıldı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ekin Su Koç, Not The Klimt's Kiss, 2023, 100x100cm, Acrylic on Canvas_Tuval üzeri akrilik, Anna Laudel Bodrum

Ekin Su Koç’un Berlin’de hazırlıklarına başlayıp, Ayvalık’ta üretimini tamamladığı eserlerinin yer aldığı, beden algısı, cinsiyet önyargıları ve kadın olma hali temaları etrafında şekillenen kişisel sergisi,“Venüs’ün Yeniden Doğuşu” Anna Laudel Bodrum’da açıldı.

Üretimlerinde göç, yersiz yurtsuzluk, cinsiyet, doğa ve beden algısı kavramları üzerine gelişen güncel tartışmalardan beslenen sanatçının, hem kişisel hem de toplumsal referans noktalarına dokunduğu “Venüs’ün Yeniden Doğuşu”, 29 Ekim 2023 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

İsmi ile, 15. yüzyılda Floransa'da rönesans akımının önemli sanatçılarından Botticelli'nin “Venüs’ün Doğuşu” adlı eseri üzerinden cinsiyet eşitliğine gönderme yapan sergi, kadınları ve cinsiyet kimliğini toplumsal normların dışında tanımlayan herkesi özgürleştiren, sanatın ve estetiğin birleştirici gücünden beslenen seçkisi ile Bodrum’un sanat ortamına yeni bir soluk getiriyor.

Sanat tarihinde sıkça işlenmiş olan mitolojik ve klasik eserler, bu sergi ile yeni bir kimlik kazanıyor. Sergide, kadın bedenlerini objeleştiren, sanat tarihinin kült sayılan eserleri Ekin Su Koç’un modern ve protest tarzıyla yeniden yorumlanıyor.

"Kendileri için 3 Güzeller", "Sadece 2 Güzeller", "Venüs’ün Yeniden Doğuşu", "Adem’in Yeniden Yaratılışı", "İnci Kolyeli Çocuk" ve "Ofelya’nın İntihar Etmediği Nehrin Çiçekleri" gibi zamanın testini geçmiş eserlerin temsil ettiği dayatmacı, kalıplaşmış anlayış ve estetik değerler mizahi bir bakış açısıyla sorgulanıyor.

Sergi 3. dalga feminizm akımından beslenerek kendi estetik değerlerini yaratıcı bir şekilde yeniden ortaya koyuyor.

“Venüs’ün Yeniden Doğuşu”, Koç’un tuval üzerine boya, epoksi ve kağıt üzeri kolaj gibi farklı teknikleri içeren üretimlerinden oluşuyor.

Sergide yer alan eserler, ikili cinsiyet normlarına, yaşa ve ten rengine dayalı sınırlamaları reddederek, bedenin doğal güzelliğini ve çeşitliliğini kutlarken, aynı zamanda kadınlık, dişi yaratıcılık ve patriyarkanın zayıflaması gibi günümüzün öne çıkan temalarını ele alıyor.

Ekin Su Koç’un kişisel sergisi "Venüs'ün Yeniden Doğuşu", 29 Ekim tarihine kadar Anna Laudel Bodrum’da görülebilir.

Ekin Su Koç

1986 yılında İstanbul’da doğan Ekin Su Koç 2007-2008 yıllarında Erasmus öğrenci değişim programı ile İspanya-Sevilla Üniversitesi’nde eğitim gördü, 2010 yılında lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümünde tamamladı. 2015 yılında Işık Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Resim Ana Sanat Dalı Tezli Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Kağıt üzeri kolaj, tuval üzeri boya, tuval üzeri epoksi gibi tekniklerin yanı sıra son dönemlerde kumaş ve alçı ile üç boyutlu çalışmalar da üretmektedir. Ekin Su Koç’un işleri, genellikle göç, yersiz yurtsuzluk ve beden/ cinsiyet kavramlarına odaklanmakta ve sanatçı bu temaları bazen esprili bazen alaycı bir dille ele almaktadır. Yarattığı çok parçalı bedenlerde hem etnik hem doğaya ait imajları bütünleştirerek mekansızlığa gönderme yapan beyaz zemin üzerinde adeta yeni bir kimlik oluşturma ve bir yere ait olma evrelerinin izlenmesine olanak verir. Bu bağlamda işler, sanatçının kendisinin de süreç içinde bir ülkeden diğerine, bir şehirden diğerine sürüklenme haline ve kendi varlık bütünlüğünü korumak için köklerini bir arada tutmasına dair bireysel bir okumaya da yol açıyor. Özel koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı, çalışmalarına Berlin’deki atölyesinde devam ediyor.


Etiketler: kültür sanat
İstihdam