09/06/2023 | Yazar: Kaos GL

“Eksilerek Biriken”, Okyanus Çağrı Çamcı, Üzüm Derin Solak ve Furkan Öztekin’in işlerini bir araya getiriyor.

“Eksilerek Biriken” 16 Haziran’da açılıyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Depo, küratörlüğünü Sınır/sız’ın (İlhan Sayın, Şafak Şule Kemancı, Ozan Ünlükoç, Metin Akdemir) üstlendiği “Eksilerek Biriken” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. “Eksilerek Biriken”, Okyanus Çağrı Çamcı, Üzüm Derin Solak ve Furkan Öztekin’in işlerini bir araya getiriyor.

Bağımsız aktivist ve sanatçılardan oluşan Sınır/sız ekibi bu sergide “Kendi arşivlerimizden yola çıkarak geçmişi yeniden örgütleyebilir miyiz?” sorusuna cevap arıyor. “Eksilerek Biriken”, varoluşumuzu şekillendiren ve bizleri güçlendiren kişisel arşivlere, queer bir gözle yeniden bakmayı amaçlıyor.

Okyanus Çağrı Çamcı, Üzüm Derin Solak ve Furkan Öztekin bu sergi için ürettiği eserlerinde, kendilerine emânet edilen aile yadigârlarından Onur Yürüyüşlerine götürülen düdük, yelpaze ve bayraklara, kendi arşivlerini açmanın veya “açık etmenin” yollarını arıyorlar. “Eksilerek Biriken”, bu arşivlerin birer hayatta kalma aracına dönüşme potansiyelini sorgularken, kendi kendinin tarihini yazma olasılıklarını ve queer yöntemlerini araştırıyor.

16 Haziran Cuma günü 18:30’da görücüye açılacak olan sergi 5 Ağustos 2023 tarihine kadar gezilebilir olacak.

Sergi kapsamında, broşüre yazılarıyla katkıda bulunan Berkant Çağlar, Seçil Epik ve Fisun Yalçınkaya’nın da katılacağı bir söyleşi ve Ayça Damgacı ve Tümay Göktepe’nin Patrida (2021) isimli filminin gösterimi yapılacak.

Sınır/sız

Sınır/sız, Türkiye’deki LGBTİ+ örgütlenme deneyimlerinden gelen bağımsız aktivist ve sanatçılar İlhan Sayın, Şafak Şule Kemancı, Ozan Ünlükoç ve Metin Akdemir’den oluşur. Sınır/sız ekibi, Sınırsız (2018) ve Sınır/sız ALAN (2019) isimli queer feminist sanatçıların yer aldığı karma sergilerin ardından, Şafak Şule Kemancı’nın bütün kuşlar benim bahçeme gelir (2021) ve Zeynep Gönen’in Tanıdık/Tuhaf (2022) adlı kişisel sergilerini hazırladı.


Etiketler: kültür sanat
İstihdam