15/10/2017 | Yazar: Kaos GL

‘Peşi sıra gelecek nefretten korktuğum için biseksüel olduğumu söyleme cesaretini göstermediğimin farkına vardım’

Elif Şafak: Biseksüel olduğumu söyleme cesareti gösteremediğimi fark ettim Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Elif Şafak, TED konuşmasında “Peşi sıra gelecek nefretten korktuğum için biseksüel olduğumu hiçbir zaman kamuya açık alanda söyleme cesaretini göstermediğimin farkına vardım” dedi.

Yazar Elif Şafak, Ted Talks konuşmasında, “Biseksüel olduğumu kamuya açık alanda söyleme cesaretini göstermediğimin farkına vardım” diyerek açıldı.

Şafak’ın İngilizce yaptığı konuşmasının ilgili bölümünün çevirisi şöyle:

“Tabi ki yazarlar olarak bir her zaman hikayeler kovalarız. Ancak aynı zamanda suskunluklar, hakkında konuşamadığımız şeyler; siyasi, kültürel tabular ve kendi sessizliğimizle de ilgiliyizdir. Ben her zaman azınlık hakları konusunu yüksek sesle açıktan konuşan ve üzerinde etraflıca yazan biri oldum. Kadın hakları, LGBT hakları. Fakat bu konuşma hakkında düşünceler içinde iken, peşi sıra gelecek karalanma, alay, nefret ve damgalanmadan çok korktuğum için biseksüel olduğumu hiçbir zaman kamuya açık alanda söyleme cesaretini göstermediğimin farkına vardım.”

Elif Şafak’ın sosyal medya hesabından da paylaştığı TED konuşmasının videosuna şuradan ulaşabilirsiniz. Şafak, konuşmanın 18. dakikasından itibaren yazarların “anlatılamayan, sessiz kalan” hikayelerden bahsettiğini söylüyor ve biseksüel olduğunu açıklıyor.


Etiketler: kültür sanat
Nefret