02/02/2021 | Yazar: Kaos GL

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş: “Bugün Meclis’te bir vekile gelen gökkuşağı bayrağına el koyuldu, Meclis’in artık bir bayrağı var.”

Erkan Baş: "Devletin tüm imkânlarını kullanarak LGBTİ+ öğrencileri hedef haline getirmek anayasal suçtur!" Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş Meclis’te haftalık basın toplantısında Boğaziçi Üniversitesi'ndeki gözaltıları ve LGBTİ+’lara yönelik sürdürülen nefret söylemi ve sistematik saldırıları değerlendirdi.

“Öğrenci arkadaşlarımızın haklı mücadelesinin yanında yer alıyoruz” diyen Baş, Boğaziçi Üniversitesi’nde dün gerçekleşen gözaltı ve polis saldırısını aktardı. Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün kapatıldığını hatırlatan Baş, “LGBTİ+ öğrencileri hedef tahtasına yerleştirdiler, karalama kampanyası konusu haline getirdiler. Devletin tüm imkanlarını kullanarak ayrımcılığı körüklemek, LGBTİ+ öğrencileri hedef haline getirmek anayasal suçtur, insan hakları suçudur” dedi.

“Meclis’in artık bir gökkuşağı bayrağı var”

Baş, elindeki gökkuşağı bayrağını göstererek “Bakın bundan korkuyorlar. Henüz 1 saat kadar önce bayrağı bir suç aleti olarak gösteren iktidara karşı bir yurttaşımız bize bunu gönderdi. Bu bayrak, bir vekile gelen pakete çeşitli gerekçeler uydurularak el koyuldu. Şu anda bu bayrak Meclis İdare Amirliği tarafından soruşturma delili olarak tutuluyor. Meclis’te artık bir gökkuşağı bayrağı var, dileriz Meclis bu bayrağı, eşitçe yaşamak için uygun bir yere koyar. Öyle yapmazlarsa bu ayrımcı politikalarının suç delilidir” dedi.

Konuşmanın tamamına buradan erişebilirsiniz.

 


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, siyaset
İstihdam