08/10/2018 | Yazar: Kaos GL

Pink Armenia ve SPoD, 16 Ekim’de her iki ülkedeki durumu tartışmak için İstanbul’da film gösterimi ve panel düzenliyor.

Ermenistan ve Türkiye’den LGBTİ+ aktivistleri İstanbul’da buluşuyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ermenistan’dan LGBTİ+ örgütü Pink Armenia ve SPoD, 16 Ekim’de her iki ülkedeki durumu tartışmak için İstanbul’da film gösterimi ve panel düzenliyor.

Ermenistan ve Türkiye’den LGBTİ+ aktivistleri iki ülkedeki LGBTİ+ hareketini konuşmak üzere bir araya geliyor.

Pink Armenia ve SPoD LGBTİ+’dan hak savunucuları 16 Ekim Salı günü saat 16.30’da Hrant Dink Vakfı’nda olacak. Listen To Me belgesel gösteriminin ardından Pinkarmenia.org editörü Hovhannes Ishkhanyan, SPoD Genel Koordinatörü Mustafa Sarıyılmaz; SPoD Danışma Hattı Koordinatörü Zeyenp Kayacan moderasyonunda iki ülkedeki LGBTİ+’ların durumunu tartışacak.

Nefret saldırıları ve temel insan haklarına erişimde sıkıntılar

Panel çağrı metninde nefret saldırıları vurgulanıyor:

“LGBTİ+’lar hala dünyanın pek çok yerinde nefret, ayrımcılık ve damgalamaya maruz kalırken çoğu zaman da sosyal, kültürel ve ekonomik haklarına ek olarak temel insan haklarına erişim noktasında büyük sıkıntı yaşıyorlar. ILGA-Europe’un hazırlamış olduğu ve LGBTİ+’ların hak temelli durumlarını gösteren Gökkuşağı Endeksi’nde Türkiye ve Ermenistan sondan üç ülke arasında yer alıyor. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de yaşanan trans cinayetleri ve Ermenistan’da 9 Pink Armenia aktivistine yönelik gerçekleşen nefret saldırısı bu durumu açıkça ortaya koymaktadır. Bu sebeple her iki ülke aktivistleri olarak bir araya gelmeyi ve neler yapabiliriz üzerine konuşmayı önemsiyoruz.”

Etkinlik hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.


Etiketler: insan hakları
Bayram