19/12/2008 | Yazar: Kaos GL

Ersoy ‘Askerlik’ davasından beraat etti Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Sanatçı Bülent Ersoy, bir televizyon programında söylediği sözlerle ‘halkı askerlikten soğuttuğu’ iddiasıyla 9 aydan 2.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada beraat etti. Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Bülent Ersoy katılmazken, müşteki Hayati Karataş ile taraf avukatları ise duruşmada hazır bulundu.

Müşteki Hayati Karataş, söz alarak, Ersoy’un tutuklu olarak yargılanmasını ve cezalandırılmasını talep etti. Esas hakkındaki mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı ise Bülent Ersoy’un jüri üyesi olarak bulunduğu bir programda, ‘Ben çocuk doğurmuş olsaydım askere göndermezdim’ dediğini ve bu sözler nedeniyle hakkında ‘yayın yolu ile halkı askerlikten soğuttuğu’ iddiasıyla dava açıldığını anımsattı.

‘Suç unsuru oluşmadı’

Savcı, Ersoy’un sözlerinin düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle sanığın beraatını istedi. Mahkeme de sanığın sözlerinin, ‘şahsi fikrin, kişisel haklar yönünden özgürce açıklanması’ niteliğinde olduğuna ve suç kastı taşımadığına karar vererek Ersoy’un beraatına hükmetti.
Davanın iddianamesinde, Bülent Ersoy’un, 24 Şubat 2008’de bir televizyon kanalında canlı yayınlanan eğlence içerikli programda yaptığı konuşma nedeniyle, ‘yayın yoluyla halkı askerlikten soğuttuğu’ gerekçesiyle 9 aydan 2.5 yıla kadar hapsi isteniyordu.
Etiketler: insan hakları, askerlik
Dijital