30/05/2022 | Yazar: Kaos GL

2006’da Ankara’da trans kadınlara saldıran çeteden dört kişinin yargılandığı, Yargıtay’ın bozması üzerine yeniden görülen davanın altıncı duruşması yarın, 14:00’da Ankara Adliyesi’nde görülecek.

Esat - Eryaman Davası yarın, Ankara Adliyesi’nde! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

2006’da Ankara’da trans kadınlara saldıran çeteden dört kişinin yargılandığı, 10 yıldan uzun süredir Yargıtay ve mahkemeler arasında mekik dokuyan davada saldırganların aldığı cezayı Yargıtay’ın bozması üzerine yeniden görülen davanın altıncı duruşması yarın (31 Mayıs) görülecek.

“Hakkaniyetli bir karar LGBTİ+ hareketi ve trans mücadelesi açısından önemli bir kazanım olur"

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği yarın 14:00’da Ankara Adliyesi’nde görülecek davaya tüm insan hakları savunucularını çağırıyor:

“2007 yılından beri devam etmekte olan, saldırıya uğrayan ve yerlerinden edilen trans seks işçilerinin adalet arayışı olan Eryaman-Esat davasının bir sonraki duruşması 31 Mayıs saat 14.00'de Ankara Adliyesi'nde görülecek.

“Nefret suçlarına karşı önemli bir duruş ve hak arayışı olan bu davadan çıkacak hakkaniyetli bir karar LGBTİ+ hareketi ve trans mücadelesi tarihi açısından önemli bir kazanım olacaktır. Çetelere ve erkek egemen düzenin öldüren normlarına karşı verilen bu mücadelede herkesi adliyeye davayı desteklemeye davet ediyoruz.

“2006 yılında Ankara Eryaman'da yaşayan 30 seks işçisi travesti ve trans kadına yönelik çeteler tarafından başlatılan sistematik saldırılar mahallede yaşayan travesti ve transların başka semt ve illere taşınmaya zorlanmalarına, yerlerinden edilmelerine neden oldu. Adalet arayışımız sürerken arkadaşımız Dilek İnce’yi aramızdan koparıp aldılar. İnsanları taşınmaya zorlayan, şiddet uygulayan, tehdit eden ve yerlerinden eden saldırgan çete üyelerinin kimlikleri trans kadınlar tarafından yaptıkları suç duyurusunda yer almasına rağmen yapılan şikâyetler sonuçsuz kaldı.

“Bugün faillerin hak ettikleri cezayı alması, adaletin tesis edilmesi ve hakkın yerini bulması adına sizleri davayı takibe ve desteğe davet ediyoruz. #ZamanaBırakmıyoruz”

Eryaman-Esat davasında neler yaşandı?

Esat ve Eryaman’da seks işçisi trans kadınlara yönelik saldırıların arkasında kimler vardı? Baskı, şiddet, gasp ve yağma neden bir türlü cezalandırılmıyor? Esat-Eryaman davasının 31 Mayıs’taki duruşması öncesi dünden bugüne yaşananları buradan okuyabilirsiniz.

 


Etiketler: insan hakları
İstihdam