24/09/2014 | Yazar: Ömer Akpınar

Azerbaycan’da bugün nişanlanan bir çift homofobik şiddetin hedefi haline geldi.

Eşcinsel çifte nişan hediyesi: Homofobik medya ve aile baskısı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Eşcinsellerin evlilik hakkı talebi, geçtiğimiz günlerde İstanbul’daki bir çiftin alternatif töreniyle gündeme taşındı. Azerbaycan’da ise bugün nişanlanan bir çift homofobik şiddetin hedefi haline geldi.
 
Azerbaycan’da eşcinsel çiftlerin evlilik hakkı tanınmasa da ülkedeki Nefes LGBT örgütünün başkanı Atilla Cavid Nabiyev, erkek arkadaşı M.A. ile nişanlandı. Çiftin nişanından bir fotoğrafın haber portalları ve televizyon kanalları tarafından izinsiz olarak kullanılması ise çiftin mutlu gününü kâbusa çevirdi.
 
Komşulardan tehdit, aileden hapis!
 
Sosyal medyada aldığı ölüm tehditlerinin yanı sıra komşuları tarafından tehdit edilen Nabiyev, güvenliği için Facebook hesabını deaktive etti. Olası saldırılardan ötürü sokağa çıkamayan Nabiyev’in erkek arkadaşı M.A. ise ailesi tarafından ev hapsine alındı.
 
Nefes LGBT, yaptığı açıklamada M.A.’nın Nabiyev’e son sözlerini aile baskısı altında söylemiş olabileceğini belirtiyor. “Benimle bir daha konuşma, her şey bitti” dediği ifade edilen M.A.’yı, Ağustos ayında annesi üzerine benzin dökerek yakmaya çalışmıştı. M.A.'nın güvenlik endişesi nedeniyle polise başvurmadığı belirtiliyor. 
 
İlgili haber:
 

Etiketler: insan hakları, aile
Nefret