24/03/2021 | Yazar: Kaos GL

Erktolia: “İstanbul Sözleşmesi’nin en temel ilkesi olan cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği gözetilmeksizin herkesin eşit bir şekilde şiddetten korunması gerektiğini ve bundan devletin sorumlu olduğunu hatırlatıyoruz!”

“Eşcinsellik zaten normaldir, normalleşmek için hiçbir şeye ihtiyacı yoktur!” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Erktolia; 20 Mart Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından sözleşmeden çekilme nedeni olarak “Eşcinselliği normalleştirmeye çalışan bir kesim tarafından manipüle edilmiştir” ifadelerinin kullanılmasının ardından yayınladığı basın açıklamasında İstanbul Sözleşmesi’nin tek bir maddesinden dahi vazgeçmediğini duyurdu.

“Ya hep beraber ya hiçbirimiz!”

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi’nden neden çekilmeye kalkıştığını açıklayan bir metin yayınladı. Yayınlanan metinde, ‘İstanbul Sözleşmesi, Türkiye'nin toplumsal ve ailevi değerleriyle bağdaşmayan eşcinselliği normalleştirmeye çalışan bir kesim tarafından manipüle edilmiştir. Türkiye'nin sözleşmeden çekilme kararı alması da bu neden dayanmaktadır’ dendi.”

“İstanbul Sözleşmesi'ni sadece kadınları koruyan bir yapıya indirgemeye çalışıp LGBTİ+’ları yok sayan, Boğaziçi Direnişi’nden bu yana LGBTİ+’ları sistematik bir şekilde hedef gösteren, kriminalize etmeye çalışan, patolojikleştiren, renkleri yasaklamaya cüret eden, ortaya atılan başka ‘sözde’ sözleşmeler ile ‘biz zaten kadın haklarını koruyoruz’ mesajı vermeye çalışan hiçbir söylemi ve eylemi kabul etmiyoruz! İstanbul Sözleşmesi'nin en temel ilkesi olan cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği gözetilmeksizin herkesin eşit bir şekilde şiddetten korunması gerektiğini ve bundan devletin sorumlu olduğunu hatırlatıyoruz!”

“Cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri üzerinden körüklemeye çalıştığınız nefreti, LGBTİ+fobiyi arkanıza alarak ne olduğu belirsiz sözde yeni sözleşmeleri parlatmaya çalışmanızı ve ayrımcı hiçbir söylemi asla kabul etmiyor; LGBTİ+, kadın ve çocukların yaşam hakkını savunan İstanbul Sözleşmesi’nin tek bir maddesinden dahi vazgeçmiyoruz!”

“Eşcinsellik zaten normaldir, normalleşmek için hiçbir şeye ihtiyacı yoktur! LGBTI+ hakları insan haklarıdır! Kadın hakları insan haklarıdır!”


Etiketler: insan hakları, yaşam
nefret