05/06/2017 | Yazar: Kaos GL

Çankaya Belediyesi’nin ev sahipliği ile ‘Toplumsal Cinsiyet ve LGBTİ Hakları Eğitici Eğitimi’ 30 Mayıs-2 Haziran arasında Ankara’da gerçekleşti.

Eşit yerel yönetimler için: ‘Toplumsal Cinsiyet ve LGBTİ Hakları Eğitici Eğitimi’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Çankaya Belediyesi’nin ev sahipliği ile “Toplumsal Cinsiyet ve LGBTİ Hakları Eğitici Eğitimi” 30 Mayıs-2 Haziran arasında Ankara’da gerçekleşti.

Çankaya Belediyesi’nin ev sahipliği ile “Toplumsal Cinsiyet ve LGBTİ Hakları Eğitici Eğitimi” 30 Mayıs-2 Haziran arasında Ankara’da gerçekleşti.

Belediye bünyesindeki çeşitli müdürlüklerden toplam yirmi katılımcı ile gerçekleştirilen eğitimde; temel kavramlar, ayrımcılık, toplumsal cinsiyet eşitsizliği konuları işlendi.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin farkındalığı ve LGBTİ haklarına özel önem verilerek ulusal mevzuat ve politikalar, belediyelerin rol ve potansiyelleri konularında ayrıntılı olarak bilgilendirme ile yapılan dört günlük eğitimde katılımcılara mevcut durumlar ve yaşananlar geniş boyutta eğitmenler tarafından aktarıldı.

Toplumsal cinsiyet, ayrımcılık ve LGBTİ’lerin sorunları tartışıldı

Eğitimin ilk günü, Zehra Tosun’un “Toplumsal Cinsiyete Giriş” isimli sunumuyla başladı. Tosun’un sunumunu, Dr. Koray Başar’ın cinsiyet kavramları, cinsiyete dair mitler ve gerçeklerin konuşulduğu sunumu takip etti.

Eğitimin ikinci günü olan 31 Mayıs Çarşamba günü ise, Dicle Çakmak “Kamu Yönetimi Açısından Belediyeler ve Eşitlik Politikaları” üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Çarşamba günü aynı zamanda Prof. Dr. Melek Göregenli “Ayrımcılık” üzerine konuştu.

1 Haziran günü, Ege Tekinbaş’ın yerel yönetimlerde toplumsal cinsiyetin tartışıldığı sunumu,  Kaos GL’den Aylime Aslı Demir’in “Avrupa Konseyi Ülkelerinden Kapsayıcı Yerel Yönetim Örnekleri” ve Volkan Gültekin ile Halim Kır’ın “Türkiye’den Kapsayıcı Yerel Yönetim Örnekleri” sunumları gerçekleşti.Eğitimin son gününde, Ege Tekinbaş’ın kolaylaştırıcılığında “Çankaya’da Biz Ne Yapabiliriz” başlıklı tartışma gerçekleşti. Ayrıca Kaos GL’den Seçin Tuncel ve Koray Arkadaş ile Pembe Hayat Derneğinden Buse Kılıçkaya “LGBTİ’lerin Sorunları ve Çözüm Arayışları”nı tartıştı.


 

Belediyelerde LGBTİ haklarının geliştirilmesi için neler yapılabilir?

Katılımcıların önerilerini ve görüşlerini yansıttıkları eğitim boyunca kadın hakları ve LGBTİ haklarının geliştirilmesi ve savunulması üzerine belediyeler kapsamında neler yapılabileceği tartışıldı.

Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gülsüm Bor Güner’inde katıldığı eğitim 1 Haziran Cuma günü sona erdi.

Bu eğitim, “Türkiye Belediyelerinde LGBTİ Eşitlik Politikalarını Güçlendirme Projesi” kapsamında Çankaya Belediyesi, Konak Belediyesi, Siyah Pembe Üçgen ve Kaos GL ortaklığında düzenlendi.


Etiketler: insan hakları, kent hakkı
Nefret