06/06/2023 | Yazar: Kaos GL

Eskişehir Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınanların yargılandığı dava 8 Haziran’da Eskişehir 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edecek.

Eskişehir Onur Yürüyüşü davasında yeni duruşma 8 Haziran’da Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Eskişehir Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan sekiz kişiye açılan dava sürüyor. Davanın bir sonraki duruşması 8 Haziran Perşembe günü 9.30’da Eskişehir 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Eskişehir Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan sekiz kişiye dava açıldı. 3 Temmuz’da yapılan ve polisin saldırdığı yürüyüşten sonra Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, sekiz kişinin 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten yargılanmasını talep etti.

Davanın ilk duruşması 16 Şubat 2023 saat 9.30’da Eskişehir 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava ertelendi.

Savcılık iddianamesinde, gökkuşağı bayrakları “LGBT renklerini andıran bez parçaları” olarak yer aldı. Hakkında dava açılan bir kişinin fotoğraf makinesiyle eylemi görüntülemesi “suç delili” olarak iddianameye girdi. İddianamede yer alan diğer “deliller” ise “slogan atmak” ve “LGBTİ flamaları taşımak”.

Eskişehir Onur Yürüyüşü’nde ne oldu?

29 Haziran - 3 Temmuz arasında  “DÖNME” temasıyla gerçekleşecek olan Eskişehir Onur Haftası etkinlikleri 23 Haziran günü Eskişehir Valiliği’nin internet sitesi üzerinden yayımladığı kararla 15 gün süreyle yasaklandı.

Eskişehir Onur Haftası Komitesi, yasak kararına rağmen etkinliklerin gerçekleştireceğini duyurdu. Polis 3 Temmuz’daki Eskişehir Onur Yürüyüşü’ne saldırdı, 10 kişi gözaltına alındı. Saldırının ardından LGBTİ+’lar Eskişehir’in dört bir yanına dağılarak basın açıklamasını okudu.

Onur Yürüyüşü Eskişehir Valiliği tarafından yasaklanırken, Eskişehir’de Mayıs ayında LGBTİ+’ların öldürülmesi, recm edilmesi ve yakılması çağrıları yer alan imzasız broşürler dağıtıldı. Eskişehir’de yaşayan LGBTİ+’lar kentte dağıtılan LGBTİ+’ların öldürülmesi çağrısının yer aldığı broşürler hakkında suç duyurusunda bulunmasına rağmen herhangi bir gelişme olmadı.


Etiketler: insan hakları, onur yürüyüşü, dava
İstihdam