24/06/2022 | Yazar: Kaos GL

Eskişehir Valiliği, 2. Eskişehir Onur Haftası tarihlerini kapsayan 15 günlük süreyle, “yapılması düşünülen her türlü etkinliği” yasakladı!

Eskişehir Valiliği’nden Onur Haftası yasağı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Eskişehir Valiliği, 29 Haziran – 3 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek 2. Eskişehir Onur Haftası kapsamında “yapılması düşünülen her türlü etkinliği” yasakladı.

Valilik yaptığı açıklamada “LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İntersex) dernekleri, benzeri oluşumlar ve gruplar ile bu grupların yapmış olduğu bu tür eylemleri desteklemek veya protesto etmek amacıyla kamuya açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü etkinliği (toplanma ve toplanma teşebbüsünde bulunma, basın açıklaması, yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş/pankart asma, protesto eylemi, şenlik, festival vb.)” 15 gün süreyle (23 Haziran – 7 Temmuz) yasakladığını duyurdu.

Yasak kararına gerekçe olarak “yapılmak istenen etkinliklerin her türlü provokasyona ve eyleme açık olduğu, toplumda farklı görüşteki grupların bir araya gelerek çıkarılması muhtemel olaylar ile kamu huzuru ve genel asayişin bozulabileceği, özellikle açık yer toplantılarına katılacaklar da dahil olmak üzere halkın huzur ve güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, genel sağlığın ve genel ahlakın, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasının zaafiyete uğrayabileceği” değerlendirmesini öne süren Valilik, Onur Haftası etkinliklerinin ve LGBTİ+’ların Türkiye genelinde karşı karşıya olduğu can güvenliği tehditlerine karşı yine LGBTİ+’ların anayasal haklarına yasak getirdi.

Valilik, yasak kararında ayrıca sosyal medyada örgütlenen can güvenliği tehditlerini kamuoyuna “radikal görüşlere sahip kimi kişi ve gruplar tarafından, sosyal medya platformları ve bazı basın yayın organları üzerinden yapılması istenen etkinliklere karşı tepki gösterildiği” şeklinde sundu. 


Etiketler: insan hakları, yaşam, kent hakkı
İstihdam