07/06/2023 | Yazar: Kaos GL

TİP’ten milletvekili adayı da olan Esmeray’ın tek kişilik oyunu Kestirmeden Hikayeler, Pazar günü Onur Ayı için Ankara’da seyirciyle buluşacak.

Esmeray ile Kestirmeden Hikayeler Ankara’ya geliyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

17 Mayıs Derneği, Onur Ayı’nı Ankara’da hafıza etkinlikleriyle karşılıyor. Haftasonu yapılacak etkinliklerde LGBTİ+ hareketinin hafızası ile güncel direniş pratikleri arasında köprü kurulacak.

Hafıza etkinlikleri kapsamında, Esmeray’ın Kestirmeden Hikayeler oyunu Ankaralı seyirciyle buluşacal. 11 Haziran Pazar saat 14’te ücretsiz olarak sahnelenecek oyun için kayıt yaptırmak gerekiyor.

Esmeray ile Kestirmeden Hikayeler

Trans kadın aktivist ve 2023 seçimlerinde milletvekili adayı olmuş olan Esmeray’ın tek kişilik performansı Kestirmeden Hikayeler, 11 Haziran Pazar günü saat 14:00’de sahne alıyor.

Etkinliğe katılım 50 kişi ile sınırlıdır!

Kaydolmak için tıklayın!

Son kayıt tarihi: 08.06.2023 / 17:00

Esmeray: Ülker Sokak’tan tiyatroya bir direniş hikayesi

Seçimlerde açık kimlikli LGBTİ+’ları listelerine taşıyan tek parti Emek ve Özgürlük İttifakı bileşeni Türkiye İşçi Partisi’ydi. TİP, üçü İstanbul’dan olmak üzere meclise 4 milletvekili yollamaya hazırlanıyor. TİP listelerinden aday olan trans kadınlar Esmeray Özadikti, Talya Aydın ve Niler Albayrak ise TBMM’ye giremedi.

Bugüne kadar Cadının Bohçası, Kestirmeden Hikayeler gibi tek kişilik gösterileriyle beğeni toplayan oyuncu Esmeray, aynı zamanda Ülker Sokak kızlarından. 1996 yılında Ülker Sokak’ta polis ve Ülkücü işbirliğiyle sokaktan sürülen trans kadınlardan olan Esmeray, ilerleyen yıllarda ÖDP ve HDP’de de siyaset yaptı.

Türkiye feminist hareketinin öncü isimlerinden de sayılan Esmeray, hikayesinin tamamını Kaos GL’nin sözlü tarih çalışması Patikalar’a anlattı.

Esmeray, 2003 yılında yapılabilen ilk İstanbul Onur Yürüyüşü’nde yürüyenlerden de biri ve o günleri şöyle anlatıyor:

“Sekiz on kişi çıktık yürüdük. Ertesi yıl Mis Sokak’ın başında elli kişi… Böyle böyle devam etti ve... Hem heyecanlıydık, polis bizimle dalga geçiyordu. Dikkate bile almıyordu. Tam şeylerini hatırlamıyorum ama son derece heyecanlı olduğumuzu biliyorum. Dernek binasından çıktık, küçük bir bayrağımız vardı. Şu an şimdi o büyük bayrak var ya hani herkesin tutup İstiklal’de yürüdüğü. O zaman da daha minik vardı sekiz dokuz kişi tutuyorduk yürüyorduk. Öyle bir şeydi.”

Esmeray, Ülker Sokak’ı ise şöyle hatırlıyor:

“Ülker Sokak’ta şimdi 92’de 93’te bir Hortum Süleyman geldi. Hortum Süleyman’ı tanıyorduk. Artık biliyorsunuz onun şiddetini. Hortumları vardı, üç tane ayrı ayrı hortumu vardı. Sürekli eve girerken gözaltına alınıyorduk, çevirmeden gözaltına alınıyorduk. Sokağa çıkamıyorduk, alışveriş yapamıyorduk, bakkala giderken alınıyorduk. Her yerden gözaltına alınıyorduk. Hortum Süleyman birden gitti, tayini çıktı. Biz böyle bir mutlu olduk. 96’da filan bir Habitat dönemi oldu. Ve dediler ki Hortum Süleyman gelecek. Hani çünkü direkt bir İstanbul’u temizleme operasyonu başladı. İşte kimi temizleyecekler? Sokak çocuklarını, tinercileri, e bir de travestileri temizleyecekler. Hortum’u getirecekler. Biz de dedik ki Hortum gelecek ve gidecek hani sırf onun için geliyor. Hortum Süleyman Beyoğlu’na geldi tekrardan. Ve böyle yaz dönemi olduğu için herkes tatile gitti. “Tatile gidelim, Hortum gider, evlerimize döneriz” dedik. Çok yanlış yaptık. Meğerse Hortum yerleşmeye gelmiş. Tabii ki Ülker Sokak’a ilk baskılar... Feci baskılar yani. Sokak kapandı. Sokakta sıkı yönetim vardı. Sürekli herkesin kapısının önünde polis bekliyordu. Çıkamıyorduk. Kolileri arkadan alıyorduk. O koliler de öyle azimliydi ki arkadan yerler keşfetmiştik. Şimdi düşün, beşinci kattayız. Beşinci kattan şeylerle iniyoruz, yorgan, çarşafları birbirine bağlıyoruz, iniyoruz. O aradan boşluklar var. O boşluktan diğer sokağa geçiyoruz. Diğer sokağın binasının girişinden yer keşfetmişiz, oranın kömürlüğünden öbür sokağa çıkıyoruz. Koli geliyor. Koliye de tarif ediyoruz adam o kömürlükten geçiyor, geliyor. Biz koliyi beşinci kata şeylerle çıkarıyoruz. Koliler böyle geliyordu. Böyle bir durum. Çok eğlenceliydi. Yani mesela şimdi bana o can havli midir artık nasıl bir korkuysa, nasıl bir mücadeleyse Hortum Süleyman geldiği zaman şak şak tık beşinci kattan atlayıp hop tık gidiyorduk çarşaflarla bilmem ne. Şimdi herhalde yapamam. Bir de bende yükseklik korkusu var. Yapamam diyorsun ama gayet de yapıyorsun. Hortum Süleyman bayağı ciddi baskılar yaptı. En sonunda artık kapılar kırıldı, balyozlarla bütün kapıları kırdı, evler yakıldı, kundaklandı, eşyalar sokaklara atıldı. Artık sokağa giremez olduk. Sokağı kaybettik. Sonra dağıldık. Herkes bir yere gitti.”


Etiketler: kültür sanat, siyaset, tarihimizden
İstihdam