23/10/2018 | Yazar: Aslı Alpar

Halkların Demokratik Kongresi Kadın Meclisi Mersin’de dün, gece bekçilerinin trans kadınlara yönelik keyfi uygulamalarına karşı gece eylemi düzenledi.

“Eylemimiz kolluğun haksız uygulamalarına yönelik cesaretini kırdı” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Halkların Demokratik Kongresi Kadın Meclisi Mersin’de dün, gece bekçilerinin trans kadınlara yönelik keyfi uygulamalarına karşı gece eylemi düzenledi.

Halkların Demokratik Kongresi Kadın Meclisi Mersin’de dün, (22 Ekim) gece bekçilerinin trans kadınlara yönelik artan hak ihlallerine karşı “Sokakları terk etmiyoruz” gece eylemi düzenledi. Mersin'de şort ve mini etekleriyle bir araya gelen kadınlar basın açıklaması okudu.

Açıklama “Biz kadınların sokakları, alanları terk etmesi için bu defa da ahlak zabıtalığı görevi verilen gece bekçileri devreye sokuldu. Yaşadığımız kentin değişik yerlerinden gece bekçilerinin kadınlara yönelik rahatsız edici ve tacizkâr davranışlarının haberlerini almaya başladık” diyor ve kısa bir zaman zarfında yaşanan gece bekçilerinin kadınlara yönelik keyfi uygulamalarını anlatıyor.

“Trans kadınlar güvensiz alanlara kolluk kuvvetleri tarafından terk ediliyorlar”

Trans kadınlara yönelik artan baskılar ve saldırılara da dikkat çeken açıklama “Trans kadınlara sokağa çıktıkları an itibarıyla gün içinde 3-4 defa kabahatler kanunundan cezalar kesilebiliyor, güvensiz alanlara kolluk kuvvetleri tarafından terk ediliyorlar. Trans kadınlar polisten şikâyetçi olacaklarını söylediklerinde polis amirleri tarafından sindirilip korkutuluyorlar” diyor.

Mücadele ile elde edilen kazanımlarından vazgeçmeyeceğini belirten kadınlar “Sokaklardan, caddelerden, emek alanından ayrılmayacağız. Kazanımlarımıza yeni kazanımlar eklemek için mücadelemize ve örgütlenmeye kadın gücünü ve sesini yükseltmeye devam edeceğiz” diyor.

“Eylemimiz kolluğun haksız uygulamalarına yönelik cesaretini kırdı”

Mersin LGBT 7 Renk Derneği’nden Yağmur Arıcan KaosGL.org’a gece eylemi ve basın açıklamasına dair bilgi verdi. Arıcan gece bekçilerinin keyfi uygulamalarına karşı benzeri eylemlerin arttırılması gerektiğini şu cümlelerle söyledi:

“Bu eylem ve açıklama aslında trans kadınların talebi üzerine yapıldı. Ancak bu ve benzeri etkinliklerin daha fazla yapılması gerektiğine inanıyorum. Bunu şu sebepten söylüyorum, dün geceki eylemimizden sonra artık sistematik hale gelen gece bekçilerinin trans kadınlara keyfi müdahalesi gerçekleşmedi. Eylemimiz kolluğun haksız uygulamalarına yönelik cesaretini kırdı. Fakat bu ne kadar sürer bilmiyorum. Tek bir eylem asla kalıcı bir çözüm değil.”

Basın açıklamasının tamamı şöyle:

“Hükümet uzunca bir süredir politik ve ideolojik olarak sürdürdüğü kadın düşmanı politikasını artık daha görünür bir şekilde sokağa taşımakta kararlı görünüyor. Hükümetin kararlı kadın düşmanlığına karşı biz daha kararlıyız bu politikalara boyun eğmeyeceğiz. Biz kadınların sokakları, alanları terk etmesi için bu defa da ahlak zabıtalığı görevi verilen gece bekçileri devreye sokuldu. Yaşadığımız kentin değişik yerlerinden gece bekçilerinin kadınlara yönelik rahatsız edici ve tacizkâr davranışlarının haberlerini almaya başladık artık:”

“- Parkta bir çukura sıkışmış yavru bir kediye nişanlısı ile birlikte yardım eden bir kadın arkadaşımıza gece bekçisi olan şahıs elindeki fenerin ışığını tutarak “ne yapıyorsunuz burada” diye imalı soru sorabiliyor… Varsay ki öpüşüp koklaşıyor size ne!”

“-Son zamanlarda kentin kamuya açık kimi alanlarında olduğu gibi yine gece bekçileri tarafından Mezitli sahilinde oturan kadınlara kimlik kontrolü yapıp “burada oturmanız güvenli değil evinize gidin” baskısı yapılıyor.”

“-Trans kadınlara yönelik baskılar ve saldırılar hiç bitmedi, ancak şimdi daha açık ve saldırgan bir şekilde sokakta gezmelerine, giyimlerine müdahale ediliyor. Karakollara çekiliyor ve davalar açılıyor. Trans kadınlara sokağa çıktıkları an itibarıyla gün içinde 3-4 defa kabahatler kanunundan cezalar kesilebiliyor, güvensiz alanlara kolluk kuvvetleri tarafından terk ediliyorlar. Trans kadınlar polisten şikâyetçi olacaklarını söylediklerinde polis amirleri tarafından sindirilip korkutuluyorlar. Yakın bir zamanda bunu bir trans kadın arkadaşımız (12 Ekim günü) yaşamıştır. Akşam vakti, ahlak zabıtasına dönüşen gece bekçisi, trans kadın arkadaşımıza önce burada böyle gezemezsin diyerek hem saat hem de kıyafeti üzerinden müdahale ediliyor, trans kadın arkadaş itiraz edince de karakola götürülerek “KİŞİLERİN HUZUR VE SÜKÛNUNU BOZMA-HAKARET” gerekçesiyle ifadesi alınıyor ve soruşturma başlatılıyor. Yine bir süre önce bir fabrikada çalışan trans kadın arkadaş kendisine yaşatılanlardan dolayı intihar etmiş ve yaşamına son vermişti.”

“-Geçen hafta, Halkevinin dört şubesinin dört kadın başkanının gözaltına alınıp sonra serbest bırakılması, kısa bir süre önce basın emekçilerine özellikle kadın basın emekçilerine yönelik gerçekleştirilen operasyonlar, AKP iktidarının her alanda yer alan kadınlara yönelik baskı ve sindirme politikasının bir sonucudur.”

“Bu çetele arttırılabilir ancak kısa bir zaman dilimi içerisinde kadınlara yönelik farklı alanlardan gerçekleştirilen bu saldırılar uzunca süredir dile getirdiğimiz AKP iktidarının niyetinin açık görünümüdür. Çünkü bunlar sokakta hamile olanlar gezmesin, kahkaha atmayın, şort giymeyin, örgütlenmeyin, itiraz etmeyin, çok çocuk doğurun, annelik yapın, karılık yapın kısaca ne dersek onu yapın, onu yaşayın diyen iktidarın somut pratikleridir.”

“AKP iktidarının kadınların hayatın hiçbir alanından geri çekilmeyeceğini anladığı için; gece bekçileri aracılığı ile sokakları, işyerlerindeki saldırı ve baskılar aracılığı ile emek alanını, siyaset ve basın alanına yönelik saldırı ile de söz söyleme ve değiştirme gücümüzü engellemeye çalışması boşunadır. 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi yasasını yarattıkları suni kamuoyuyla ortadan kaldırılma çabaları da erkek ve devlet eliyle yürütülen kadına yönelik şiddetin önünü açmak, yine nafaka tartışmasıyla kadını iyice güçsüz bırakmak isteyen iktidar amacına ulaşamayacak.”

“Bizler şimdiye kadar mücadele ile elde ettiğimiz kazanımlarımızın hiçbirinden vazgeçme niyetinde değiliz. Sokaklardan, caddelerden, emek alanından ayrılmayacağız. Kazanımlarımıza yeni kazanımlar eklemek için mücadelemize ve örgütlenmeye kadın gücünü ve sesini yükseltmeye devam edeceğiz. Yaşasın kadının örgütlü mücadelesi, jin jiyan azadi.”

İlgili haber:

Mersin’de bekçiden trans kadına: “Bu şekilde gezemezsin!”


Etiketler: kadın
nefret