28/09/2020 | Yazar: Aslı Alpar

Eylül ayının ilk haftasında yazılı basında LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı söylemi kaosGL.org okurları için derledik.

Eylül ayının ilk haftasından 14 nefret haberi! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Eylül ayının ilk haftasında (1-6 Eylül) gazetelerde LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı ve nefret söylemini kaosGL.org okurları için derledik.

Başlayalım!

1 Eylül, Malatya Nethaber Gazetesi

Süveyda Keskin: “Aslında görsel dünya ve sinema sektörü LGBT, pedofili ve türdeşleri yayma ve meşrulaştırmada üzerine düşeni yapıyor.”

1 Eylül, Diriliş Postası

Betül Soysal Doğan: “Kemalizm satan ve fakat aynı zamanda Atatürk'ün ideolojisinin içini boşaltan bir anlayışla karşı karşıyayız. En rijit örneğini, LGBT renklerine boyanan Atatürk portresi ile verebiliriz.”

1 Eylül, Diriliş Postası

Emine Şenlikoğlu: “Eşcinsel ve utanmaz birini çıkarıyorlar, adam felaket dindar (!) ama eşcinsel oluşundan onur duyduğunu, onu Allah'ın eşcinsel yaptığını Müslümanlar'a ait TV'de söyleyebiliyor.”

2 Eylül, Ogün, Güzel Vatan (İstanbul, Anadolu)

Orhan Osmanoğlu: “Her fırsatta LGBT destekçisi olduğunu da dile getirdiğini göz önünde bulundurursak siyasi arenada Erdoğan'ın tabiri caizse tırnağı dahi olamaz.!”

2 Eylül, Yeni Söz

Ahmet Doğan İlbey: “Sözleşmenin 4. Madde 3. Fıkrasındaki "cinsel tercih" ve "cinsel kimlik" vurguları, hem mevcut sapıklıkları koruma altına almakta hem de yeni sapıklıkların uydurulmasına fırsat ve imkân sağlamaktadır. Homoseksüellik, lezbiyenlik, biseksüellik gibi sapıklıklar sayılmış olsa, yazılı kayıt bu sayılanlardan ibaret olacaktır. Fakat sözleşmede, sapkın eğilimleri dile getirmeyerek "cinsel tercih" ve "cinsel kimlik" gibi genel ifadeler kullanılmaktadır. Böylece, üretilmesi muhtemel yeni sapıklıklarda bu ifadelerin koruma şemsiyesi altına girmiş olmaktadır.”

2 Eylül, Gerede Medyatakip (Bolu)

Yeniden Refah Partisi Gerede İlçe Başkanı Veysel Ayeroğlu: “İçerisinde mafya, silah, cinayet, uyuşturucu, çarpık ilişki, LGBT özendirmesi olmayan bir film bulmak imkansız hale gelmiştir.”

2 Eylül, Kilis’in Sesi

Yeniden Refah Partisi’nden Zafer Emanetoğlu: “İçerisinde mafya, silah, cinayet, uyuşturucu, çarpık ilişki, LGBT özendirmesi olmayan bir film bulmak imkansız hale gelmiştir.”

3 Eylül, Yeni Söz

Ahmet Doğan İlbey: “Yine bir kadının, örneğin lezbiyen ilişki şeklindeki sapıklığına, başta kocası olmak üzere bütün toplum -İstanbul sözleşmesine göre- gülümsemek zorundadır.”

3 Eylül, Yeşilırmak (Amasya)

Memur-Sen Kadınlar Komisyonu: “İstanbul Sözleşmesi; kadın, cinsiyet, cinsellik, aile, birey, din, gelenek, kültür konusundaki mevcut yapıları yadsıyan yaklaşımlarıyla sosyal dokuyu yeniden yapılandırmayı hedeflemekte ve bunu gizlememektedir.”

4 Eylül, Yeni Söz

Ahmet Doğan İlbey: "Cinsel tercih" ve "cinsel kimlik" vurgularıyla 18 yaşın altındaki kız ve erkek çocuklara sapkın eğilimlerin alanı açılmakta ve hatta teşvik edilmektedir. Örneğin evden oğlan çocuğu olarak çıkıp, ameliyat sonrası kız çocuğu olarak geri döndüğünde ebeveyne tanınan tek hak, "hoş geldin kızım" demesidir. Keza bunun tersi de mümkündür.

4 Eylül, Yeni Akit, Yenigün Doğdu (Rize)

Abdurrahman Dilipak: “Bir yandan taciz, fuhuştan şikâyet ediliyor, öte yandan LGBT+ için pozitif ayırımcılık savunuluyor.”

5 Eylül, Yeni Şafak

İsmail Kılıçarslan: “Dahasını söyleyeyim. Eşcinselliği büyük bir coşkuyla savunan HDP'nin aksine…”Etiketler: medya
nefret