21/12/2020 | Yazar: Kaos GL

Çevrimiçi yayın yapan, açık erişimli, feminist, akademik Fe Dergi’nin yeni sayısında yer alan bir makalede LGBTİ+’ların televizyondaki temsili de ele alınıyor.

Fe Dergi’nin son sayısı çıktı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Çevrimiçi yayın yapan, açık erişimli, feminist, akademik Fe Dergi’nin yeni sayısı çıktı.

Bu yeni sayısında Fe Dergi’de, Ruh ve Beden, Coğrafyanın Cebri, Kadınlık, Fark ve Kimlik Anlatı Kanalları Şiddeti Konuşmak isimli beş dosyayla; spor, şiddet, coğrafya, kimlik edebiyat, psikoloji konularını geliştiren hem de yeni tartışmalar yaratan makaleler var.

Fe dergi’nin “Kadınlık ve Erkekliğin Değişmeyen Halleri: Televizyon Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet” başlıklı Elif Akçalı ve İrem İnceoğlu imzalı makalesinde LGBTİ+’ların televizyondaki temsili de ele alınıyor.

Makaleden tadımlık bir parça:

“Dikkat çeken başka bir nokta ise LGBTİ+ temsillerinin televizyonlarda olmamasıdır. Bu konuda Türkiye televizyonlarında RTÜK ile belirlenmiş “genel ahlak” çerçevesinde de kurallar vardır; ancak buna ek olarak televizyon melodramlarının ülkelerden bağımsız olarak heteronormativiteyi destekleyen metinler olduğu da malumdur (İnceoğlu, 2020). (…) Türkiye’de üretilen dizilerin girişte de tartışıldığı gibi melodram türünden aldığı bu anlayış, televizyon kanallarındaki üretim, tüketim ve kontrol mekanizmaları ile de birlikte düşünüldüğünde LGBTQ+ bireylerin ekran görünürlüğünü de tamamen yok etmiştir.”

Fe Dergi’yi okumak için burayı ziyaret edebilirsiniz.


Etiketler: kadın, medya
İstihdam