28/11/2014 | Yazar: Janset Kalan

Finlandiya Parlamentosu, evliliği cinsiyetten bağımsız hâle getiren yasa tasarısını bugün kabul etti. Yasayla birlikte eşcinsel çiftler de evlenme haklarından yararlanabilecek.

Finlandiya Parlamentosu ‘evlilik cinsiyetten bağımsız olmalı’ dedi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Finlandiya Parlamentosu, evliliği cinsiyetten bağımsız hâle getiren yasa tasarısını bugün kabul etti. Yasayla birlikte eşcinsel çiftler de evlenme haklarından yararlanabilecek.
 
5.5 milyon kişinin yaşadığı kuzey ülkesinde 160 bin imza toplayan yurttaş inisiyatifi ile Parlamento’ya sunulan “cinsiyetten bağımsız evlilik” yasa tasarısı, 105’e 92 oyla kabul edildi.
 
Evlilik eşitliğinin gelmesi 2016’yı bulabilir
 
Geçtiğimiz yasama dönemi benzer bir yasa teklifi Parlamento’ya ulaşamadan çalışma komisyonunca reddedilmişti. Bugünkü oylama sırasında da yasanın destekçileri ve karşıtları Parlamento önünde eylem yaptılar.
 
Yasanın üst komite tarafından oylanması halinde reformun gerektirdiği mevzuat değişikliklerinin bir yılı bulması bekleniyor. Dolayısıyla Finlandiyalılar için cinsiyetten bağımsız bir evlilik 2016’dan önce pek mümkün görünmüyor.
 
Eşcinsel ve translara evlilik eşitliği
 
Finlandiya’nın eşcinsel çiftlerin evlenme hakkını tanımaması, geçtiğimiz yıl Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkeyi temsil eden Krista Siegfrids’in öpücük protestosuyla gündeme gelmişti. Cinsiyetten bağımsız evlilik ile eşcinsel çiftler de evlilikten doğan haklara heteroseksüel çiftlerle eşit olarak erişebilecek.
 
Yasayla birlikte hâlihazırda evli olan translar cinsiyet kimliklerinin yasal olarak tanınması için medenî durumlarını değiştirmek zorunda bırakılmayacak. Heli Hämäläinen adlı trans kadın, mevcut evlilik yasasının cinsiyet temelli olmasından ötürü 18 yıllık evliliğini ya eşcinsel çiftlerin yararlanabildiği medenî birliktelik seviyesine düşürecek ya da çiftin boşanmasını gerektirecek bir seçime zorlanmıştı. 

Etiketler: insan hakları, aile
İstihdam