12/03/2018 | Yazar: Zerşin Nazlı

​Keskesor LGBTİ, Diyarbakır 8 Mart’ına gökkuşakları ile katıldı.

Fotoğraflarla Diyarbakır’da 8 Mart ve gökkuşağı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Keskesor LGBTİ, Diyarbakır 8 Mart’ına gökkuşakları ile katıldı. Trans mahpus Diren Coşkun için hazırlanan pankartın alana girişine izin verilmedi.

Diyarbakır'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP) tarafından “Vardık, Varız, Var Olacağız” sloganıyla kutlandı.

Polis; İstasyon Meydanı'na, Keskesor Amed LGBTİ Oluşumu tarafından trans mahpus Diren Coşkun için hazırlanan pankartın girişine izin verilmedi. Birçok arama noktasında gökkuşağı ve trans bayraklarının alana girişi, polis müdahalesi tarafından engellendi. Yaşananlar üzerine Keskesor aktivistlerinden Ulaş şunları söyledi:

“Gökkuşağı, özgürlüğün simgesi”

“Her insanın toplum içinde ifade özgürlüğü vardır. Gökkuşağı bayrağı artık salt LGBTİ’lerin değil özgürlükçü heteroseksüellerin de simgesi olmuştur, olmak zorundadır. Bunu kısıtlamak azınlık-çoğunluk meselesi değil, varoluşu inkar etmektir. Şiddetin her türlüsüne maruz bıraktığınız eşcinsel ve transların ihtiyaçlarını yok sayamazsınız. Biz kendimiz olarak yaşamak istiyoruz ve çift kimlikten ibaret insanlığınızı kabul etmiyoruz. 'itaat etmek' devletin istediği insan modeli. Bizim bu ezbere karşı çıkmamıza ve fikir üretmemize tahammülleri yok.”

“Şiddete, tacize, tecavüze, çocuk istismarına son”, “Jin jiyan azadi” pankartlarının asılı olduğu meydanda; kadınlar bir kez daha eşitlik ve özgürlük taleplerini dile getirdi. Mitingde konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan kadın mücadelesinin her baskıya rağmen devam etmesi gerektiğini söyledi: “Bu ülkede artık hiçbir anne evladının toprak altına girmesini istemiyor. Savaş kararını alan erkeklere karşı biz barış için el ele vermeliyiz onların savaş kararını biz durduracağız. Biz adam olmayacağız biz kadınız, kadın. Biz kadınca direneceğiz!"

Ermenice ve Süryanice şarkıların Türkçe çevirisi olmadığı gerekçesiyle alanda çalınmasına izin verilmediği Diyarbakır'da 8 Mart tüm yasaklara ve OHAL baskısına rağmen coşkuyla kutlandı.


Etiketler: kadın
Nefret